Eksportowane były w świat na przełomie XIX i XX wieku, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklenburgii i Rosji. Budowano je w fabryce w Szczecinie-Zdrojach. Sympozjum pt. „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” zainaugurowało w środę w studiu koncertowym im. prof. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
W obradach wzięli udział eksperci z Polski i Niemiec, którzy zaznaczyli, że spośród wybudowanych ok. tysiąca organów zostało dziś w naszym kraju blisko 80, natomiast w Niemczech 90 eksponatów. Niestety w wielu przypadkach, odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, którym brak odpowiedniego przygotowania – powiedział prof. Bogdan Narloch z Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Mamy bardzo dużo instrumentów po naszej stronie Pomorza. I ze smutkiem muszę powiedzieć, że większość z nich, są w bardzo złym stanie, żeby nie powiedzieć destruktami. I naszym zadaniem jest zadbać o to, żebyśmy się nie musieli tego stanu wstydzić – uzupełnił prof. Bogdan Narloch.
Podczas sympozjum szukaliśmy wielu rozwiązań, które pomogą w przywróceniu świetności arcydzieł sztuki muzycznej. Jestem pełna podziwu, że uczestniczymy w festiwalu, którego inicjator dostrzegł poważny problem – dodała prof. Elżbieta Wiechowicz-Karolak z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
- Jest dobry klimat po takim spotkaniu, żeby zadbać o instrumentarium Grünebergów, żeby instrumenty były odnawiane – zaznaczyła prof. Wiechowicz-Karolak.
Eksperci zgodnie stwierdzili, że będą uczestniczyć w działaniach wspieranych badaniami naukowymi na rzecz renowacji instrumentów.
Partnerami wydarzenia zainicjowanego przez Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego.
O sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” również w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2023-05-12, godz. 18:56
Premiera opery „Czarodziejski flet” Mozarta w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA]
Wydział Wokalny Akademii Sztuki w Szczecinie obchodzi 10-lecie istnienia. W piątek w siedzibie uczelni premiera opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
» więcej
2023-05-12, godz. 13:45
Prof. Tomasz Bugaj obchodzi 50-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
» więcej
2023-05-12, godz. 07:14
Szczecinianka wystąpi w finale Eurowizji
Blanka wystąpiła w czwartek w półfinale imprezy, która odbywa się w Liverpoolu. Udało jej się przekonać do siebie publiczność i powalczy o zwycięstwo.
» więcej
2023-05-11, godz. 15:43
Noc atrakcji w świnoujskich muzeach
W najbliższy sobotni wieczór w większości miast wstęp do muzeów będzie bezpłatny.
» więcej
2023-05-09, godz. 16:01
W nocy w sobotę nie będzie czasu na sen [WIDEO]
"Nie spać, zwiedzać" - takim hasłem organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów na 17. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie.
» więcej
2023-05-06, godz. 17:48
Polonezy Marcina Maseckiego w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu - Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław…
» więcej
2023-05-04, godz. 11:32
Prawykonanie kompozycji Mikołaja Majkusiaka na finał 5. Festiwalu Szczecin Classic
Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
» więcej
2023-05-03, godz. 16:12
Daria ze Śląska w Radiu Szczecin
Autorka naszej aktualnej "Płyty tygodnia" promowała swój nowy materiał i opowiadała o muzycznych planach.
» więcej
2023-05-03, godz. 15:34
Skrzypce Stradivariego zabrzmią podczas finału 5. Festiwalu Szczecin Classic
Zbudowane w 1713 roku przez włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Kilkusetletnie skrzypce zabrzmią w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę finał 5. Festiwalu Szczecin Classic.
» więcej
2023-05-01, godz. 15:38
Tancerze ze szczecińskiej szkoły tańca Astra mistrzami Europy [ZDJĘCIA]
W Warszawie wywalczyli tytuł w kategorii wiekowej Masters, czyli powyżej 35. roku życia. Formacja 19 par ze Szczecina zatańczyła walca wiedeńskiego, cha-chę oraz salsę.
» więcej