Eksportowane były w świat na przełomie XIX i XX wieku, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklenburgii i Rosji. Budowano je w fabryce w Szczecinie-Zdrojach. Sympozjum pt. „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” zainaugurowało w środę w studiu koncertowym im. prof. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
W obradach wzięli udział eksperci z Polski i Niemiec, którzy zaznaczyli, że spośród wybudowanych ok. tysiąca organów zostało dziś w naszym kraju blisko 80, natomiast w Niemczech 90 eksponatów. Niestety w wielu przypadkach, odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, którym brak odpowiedniego przygotowania – powiedział prof. Bogdan Narloch z Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Mamy bardzo dużo instrumentów po naszej stronie Pomorza. I ze smutkiem muszę powiedzieć, że większość z nich, są w bardzo złym stanie, żeby nie powiedzieć destruktami. I naszym zadaniem jest zadbać o to, żebyśmy się nie musieli tego stanu wstydzić – uzupełnił prof. Bogdan Narloch.
Podczas sympozjum szukaliśmy wielu rozwiązań, które pomogą w przywróceniu świetności arcydzieł sztuki muzycznej. Jestem pełna podziwu, że uczestniczymy w festiwalu, którego inicjator dostrzegł poważny problem – dodała prof. Elżbieta Wiechowicz-Karolak z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
- Jest dobry klimat po takim spotkaniu, żeby zadbać o instrumentarium Grünebergów, żeby instrumenty były odnawiane – zaznaczyła prof. Wiechowicz-Karolak.
Eksperci zgodnie stwierdzili, że będą uczestniczyć w działaniach wspieranych badaniami naukowymi na rzecz renowacji instrumentów.
Partnerami wydarzenia zainicjowanego przez Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego.
O sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” również w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2023-01-21, godz. 08:27
Aleksandra Świgut zachwyciła publiczność w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Utwory francuskich kompozytorów - Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2023-01-20, godz. 13:09
Zalia w Radiu Szczecin
Wokalistka opowiedziała nam o debiutanckiej płycie, studiowaniu w Londynie, czy swoich muzycznych początkach.
» więcej
2023-01-20, godz. 10:10
Aleksandra Świgut zagra Chopina w Filharmonii
Kompozycje Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Solistką wieczoru będzie polska pianistka Aleksandra Świgut.
» więcej
2023-01-19, godz. 18:46
Jakub Józef Orliński owacyjnie przyjęty w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zabrzmiała opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787).
» więcej
2023-01-19, godz. 17:17
Historia Polski ostatnich 50 lat na fotografiach Niedenthala w Filharmonii
W Galerii Poziom 4 Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w czwartek wieczorem zostanie otwarta wystawa Chrisa Niedenthala zatytułowana "Chris Niedenthal PRL - RP". Na kilkudziesięciu fotografiach pokazana jest historia…
» więcej
2023-01-18, godz. 15:47
Jakub Józef Orliński z „Orfeuszem i Eurydyką” w Złotej Sali Filharmonii
Opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787) zabrzmi dziś w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali Filharmonii w roli Orfeusza wystąpi Jakub Józef Orliński - bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych…
» więcej
2023-01-16, godz. 17:29
Koncert upamiętniający tragedię promu „Jan Heweliusz” [ZDJĘCIA]
Adagio na smyczki op. 11 Samuela Barbera i monumentalne Requiem d-mol KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiały wczoraj w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
» więcej
2023-01-15, godz. 15:41
Requiem Mozarta w rocznicę tragedii Heweliusza
30 lat temu w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad podczas bardzo silnego sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta zatonął Prom MF "Jan Heweliusz". W katastrofie zginęło 55 osób. W niedzielę w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie…
» więcej
2023-01-15, godz. 13:06
Andrzej Szpak odznaczony "Gloria Artis”[ZDJĘCIA]
Andrzej Szpak szczeciński muzyk, interpretator repertuaru Czesława Niemena otrzymał brązowy Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Odznaczenie przyznane zostało przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Zachodniopomorskiego…
» więcej
2023-01-15, godz. 11:07
Wirtuozi gitary Marek Napiórkowski i Artur Lesicki gorąco oklaskiwani w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
„Z narodzenia Pana”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży” i „Mizerna cicha”. Polskie kolędy i pastorałki zainaugurowały wczoraj cykl koncertowy „Jazz w Willi”. W rezydencji Augusta Lentza własne ich opracowania…
» więcej