Chóry w trzech kategoriach: mieszane, seniorów i do lat szesnastu stanęły wczoraj w konkursowe szranki. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach.
Nasz występ dedykowaliśmy Mistrzowi Janowi. Rozpoczęliśmy Jego ukochanym utworem pt. „Próba przed koncertem” – powiedział Kamil Szałata, dyrygent Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”.
- Jan Szyrocki, którego imię nosi ten festiwal jest założycielem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego, więc przygotowaliśmy specjalny program. Uczyliśmy się go przez długie miesiące, ponieważ chcemy tu wypaść jak najlepiej. Zawsze gościmy tu z wielką radością i też z taką mobilizacją – uzupełnił Szałata.
Udział w tym festiwalu, to dla nas najważniejsze wydarzenie artystyczne – stwierdziła Edite Bergmane, dyrygentka Chóru „Allemanda” z Łotwy.
- Jesteśmy pierwszy raz w Polsce i jesteśmy bardzo zadowolone, że mamy możliwość śpiewania na tym festiwalu, bo to jest festiwal Jana Szyrockiego. Jesteśmy młodym zespołem, ale wierzę, że niebawem cały świat usłyszy o naszych wykonaniach – podsumowała Edite Bergmane.
Dziś, w ostatnim dniu konkursowym wystąpią chóry z Gdańska, Lublina i Wrocławia – o godzinie 16 w kościele pw. św. Piotra Apostoła i o 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej o festiwalu w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej