Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. Dziś w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła rozpoczyna się 16. edycja wydarzenia.
Kryzys finansowy, który dotknął m.in. samorządy polskie zmusił do ograniczenia wydatków na kulturę, także w przypadku szczecińskiego przedsięwzięcia. W tym roku więc organizujemy zamiast dotychczasowych 10-11 sobotnich koncertów, zaledwie cztery – powiedział prof. Eugeniusz Kus, dyrektor artystyczny wydarzenia.
- Mamy czterech organistów: dwóch Polaków Romana Peruckiego i Józefa Serafina, Włoszkę Federicę Janellę i Irenę Budrytę z Litwy mieszkającą i działającą w tej chwili na terenie Niemiec – uzupełnił dyrektor.
Mimo tego ograniczenia cieszymy się, że festiwal zainaugurują znakomici artyści - dodał prof. Kus.
- Orkiestra Reprezentacyjna Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, która wykonuje utwory symfoniczne. Zagra Edwarda Elgara kompozycję Polonia op. 76 i Alexandra Guillmanta Symfonię nr 2 na organy i orkiestrę op. 91 – podsumował prof. Eugeniusz Kus.
Początek koncertu dziś o godzinie 20 w szczecińskiej katedrze. Wstęp wolny. Festiwal potrwa do 19 sierpnia 2023 roku.
Zobacz także
2020-06-18, godz. 13:30
Polska gra This War of Mine stała się szkolną lekturą
Polska gra komputerowa This War of Mine... lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
» więcej
2020-06-17, godz. 07:34
Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO]
Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu "Być wspomnieniem", którego jest autorem.
» więcej
2020-06-16, godz. 16:48
Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-06-15, godz. 18:17
Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA]
Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa.
» więcej
2020-06-15, godz. 16:19
Kultura wraca na Zamek
Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:31
Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst
To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji.
» więcej
2020-06-13, godz. 17:59
Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw…
» więcej
2020-06-13, godz. 15:17
50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie
Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
» więcej
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej