Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii przetrzymywano prawie 1,5 miliona osób, z czego około 130 tysięcy więźniów straciło życie - ta statystyka nie dotyczy krajów Związku Radzieckiego.
W Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie została otwarta w czwartek wystawa zatytułowana "Europejskie gułagi" dokumentująca powojenne obozy pracy.

W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski. - Każdy rząd komunistyczny z miejsca, tak jak front zmierzał, od razu konstytuował obozy, do których wysyłano nie tylko przestępców, ale przede wszystkim wrogów politycznych.

Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski. - Do obozów trafiały różne grupy. To mogły być mniejszości narodowe. To mogli być przeciwnicy polityczni. Tak naprawdę, aby trafić do obozu, szczególnie po czterdziestym czwartym, piątym roku, można było za wszystko. Wystarczyło mieć jakąkolwiek aktywność polityczną wcześniej. W przypadku chociażby Śląska to mogło być pochodzenie niemieckie, należenie do mniejszości. Wszystko właściwie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na tragedię i cierpienie, których oświadczyły miliony osób. Jest to próba odkrycia i przypomnienia zdarzeń, nazbyt często marginalizowanych w narracji historycznej.

„European Gulag" jest międzynarodowym projektem, stworzonym przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski.
Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski.

Zobacz także

2023-05-13, godz. 12:18 Złoty Medal Gloria Artis dla Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i… » więcej 2023-05-12, godz. 18:56 Premiera opery „Czarodziejski flet” Mozarta w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Wydział Wokalny Akademii Sztuki w Szczecinie obchodzi 10-lecie istnienia. W piątek w siedzibie uczelni premiera opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. » więcej 2023-05-12, godz. 13:45 Prof. Tomasz Bugaj obchodzi 50-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2023-05-12, godz. 07:14 Szczecinianka wystąpi w finale Eurowizji Blanka wystąpiła w czwartek w półfinale imprezy, która odbywa się w Liverpoolu. Udało jej się przekonać do siebie publiczność i powalczy o zwycięstwo. » więcej 2023-05-11, godz. 15:43 Noc atrakcji w świnoujskich muzeach W najbliższy sobotni wieczór w większości miast wstęp do muzeów będzie bezpłatny. » więcej 2023-05-09, godz. 16:01 W nocy w sobotę nie będzie czasu na sen [WIDEO] "Nie spać, zwiedzać" - takim hasłem organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów na 17. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie. » więcej 2023-05-06, godz. 17:48 Polonezy Marcina Maseckiego w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu - Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław… » więcej 2023-05-04, godz. 11:32 Prawykonanie kompozycji Mikołaja Majkusiaka na finał 5. Festiwalu Szczecin Classic Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic. » więcej 2023-05-03, godz. 16:12 Daria ze Śląska w Radiu Szczecin Autorka naszej aktualnej "Płyty tygodnia" promowała swój nowy materiał i opowiadała o muzycznych planach. » więcej 2023-05-03, godz. 15:34 Skrzypce Stradivariego zabrzmią podczas finału 5. Festiwalu Szczecin Classic Zbudowane w 1713 roku przez włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Kilkusetletnie skrzypce zabrzmią w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę finał 5. Festiwalu Szczecin Classic. » więcej
64656667686970