Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii i Mołdawii przetrzymywano prawie 1,5 miliona osób, z czego około 130 tysięcy więźniów straciło życie - ta statystyka nie dotyczy krajów Związku Radzieckiego.
W Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie została otwarta w czwartek wystawa zatytułowana "Europejskie gułagi" dokumentująca powojenne obozy pracy.

W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski. - Każdy rząd komunistyczny z miejsca, tak jak front zmierzał, od razu konstytuował obozy, do których wysyłano nie tylko przestępców, ale przede wszystkim wrogów politycznych.

Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski. - Do obozów trafiały różne grupy. To mogły być mniejszości narodowe. To mogli być przeciwnicy polityczni. Tak naprawdę, aby trafić do obozu, szczególnie po czterdziestym czwartym, piątym roku, można było za wszystko. Wystarczyło mieć jakąkolwiek aktywność polityczną wcześniej. W przypadku chociażby Śląska to mogło być pochodzenie niemieckie, należenie do mniejszości. Wszystko właściwie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na tragedię i cierpienie, których oświadczyły miliony osób. Jest to próba odkrycia i przypomnienia zdarzeń, nazbyt często marginalizowanych w narracji historycznej.

„European Gulag" jest międzynarodowym projektem, stworzonym przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
W samej Polsce było ich ponad 200, mówi Kurator wystawy - Wojciech Bednarski.
Można było do obozu pracy trafić praktycznie za wszystko kontynuuje Bednarski.

Zobacz także

2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar". » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów "O!Góry" im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej
72737475767778