W 2013 roku cały świat obchodził setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego – bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Wówczas Filharmonia w Szczecinie otworzyła swoje drzwi dla młodych muzyków, dając im szansę na zdobycie bezcennych doświadczeń w zakresie gry w orkiestrze symfonicznej. Dziś koncert finałowy Internationał Lutosławski Youth Orchestra tegorocznej edycji ILYO.
Chętni muzycy w wieku od 18. do 30. roku zgłosili się aż z 19 krajów niemal całego świata, m.in. z Bułgarii, Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Macedonii, Słowenii i Szwecji, naturalnie z Polski także. Byli też chętni z tak odległych państw, jak Chiny, Kanada, Korea Południowa, Singapur, Stany Zjednoczone, czy Wenezuela – powiedział Mateusz Czarnowski, koordynator projektu.
- Mieliśmy rekordowe 220 zgłoszeń, więc jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się przez te 11 edycji wypracować taką markę. W tym roku młodzież przez tydzień ćwiczyła z topowymi tutorami repertuar, na który złożyły się m.in. La Valse Maurice’a Ravela, Koncert na obój i małą orkiestrę D-dur Richarda Straussa oraz Witolda Lutosławskiego Koncert na orkiestrę – dodał Czarnowski.
Jestem dumna, że mogę grać w tej orkiestrze, na dodatek jako koncertmistrzyni – uzupełniła Kornelia Polańska, studentka w klasie skrzypiec Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
- To wspaniały projekt, który łączy ludzi, więc bardzo chciałam być częścią czegoś takiego, żeby zdobyć doświadczenie i spędzić czas z rówieśnikami. Pracowaliśmy z Panem Adrianem Varelą z Londynu. Jest tu atmosfera, która na prawdę sprzyja nauce. To świetna szkoła dla każdego, nie tylko dla skrzypków – stwierdziła Kornelia Polańska.
Koncert finałowy ILYO rozpocznie się o godzinie 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Więcej o projekcie International Lutosławski Youth Orchestra w magazynie „Trochę kultury”.
ProgramWięcej o projekcie International Lutosławski Youth Orchestra w magazynie „Trochę kultury”.
Krzysztof Penderecki – Fanfara
Maurice Ravel – La Valse
Richard Strauss – Koncert na obój i małą orkiestrę D dur, AV 144, TrV 292
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę
Wykonawcy
Mateusz Żurawski – obój
International Lutosławski Youth Orchestra
Rune Bergmann – dyrygent
Zobacz także
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej