Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny.
Zespół odbył ponad 150 tournées na pięciu kontynentach. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrała wczoraj najsłynniejsza polska orkiestra symfoniczna na świecie – Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.
- W ostatnich latach dwukrotnie dyrygowałem Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie z ogromną przyjemnością. W waszej wspaniałej Złotej Sali z ok. 100-osobową Orkiestrą Filharmonii Narodowej przedstawiłem teraz Symfonię nr 2 „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego i Symfonię nr 2 D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa – jedną z najpiękniejszych muzyk świata – powiedział Andrzej Boreyko – główny dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
- Jedna z nich jest przepełniona bólem i smutkiem, a druga przepełniona jest szczęściem, radością i słońcem. Właśnie chciałem w taki sposób pokazać, że nasze życie zawsze składa się z tych yin i yang, z dobra i zła, ze słońca dnia i nocy, światła i ciemności. Poprzez te dwa utwory chciałem przedstawić blisko siebie te dwa światy po to, żeby na końcu publiczność jednak mogła zabrać ze sobą to słońce z Brahmsa – stwierdził Andrzej Boreyko.
Orkiestra Filharmonii Narodowej zakończyła szczeciński koncert brawurowo wykonanymi na bis „Trzema tańcami” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Rozmowa z Maestro Andrzejem Boreyko TUTAJ.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej