Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
"Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera.
Film opowiada o jednym z najbardziej znanych żołnierzy Armii Andersa - niedźwiedziu, przygarniętym przez Polaków w Iranie.

- Dla mnie to historia o uchodźcach. Wojtek był członkiem polskiej armii, towarzyszył ludziom ze wschodu kraju. Po wojnie czuli oni, że nie mogą wrócić. Tak jak oni miś stał się więc uchodźcą - podkreśla reżyser, Iain Gardner.

Wojtek pomagał nosić amunicję. Przydał się między innymi podczas bitwy pod Monte Cassino. Uwielbiał jeździć w szoferce wojskowej furgonetki. W wolnych chwilach zajadał się jabłkami, ale nie gardził też piwem. Przeszedł z Armią Andersa szlak z Iranu, przez Syrię, Włochy aż po Zjednoczone Królestwo. Resztę życia spędził w edynburskim ZOO. A teraz został bohaterem filmu.

- Nasi przyjaciele w Warszawie pracują nad polskim dubbingiem. Polska premiera telewizyjna odbędzie się w maju - podkreśla Iain Harvey, producent.

- Myślimy często o niedźwiedziach jako dzikich, brutalnych bestiach. Ale któż na tej planecie jest bardziej brutalny niż ludzie? Wyobrażamy sobie niedźwiedzia z wyszczerzonymi kłami i pazurami. A to on jest w tej historii najłagodniejszą postacią! Znam tylko kilka opowieści o tym, że parę osób trochę za mocno przytulił - mówi reżyser Iain Gardner.

Animacja zostanie pokazana na festiwalu animacji w Yorku, potem w Manchesterze.

Zobacz także

2024-07-28, godz. 10:34 Amerykańska gwiazda wystąpi w Warszawie To nie tylko wielkie show sceniczne, ale też szansa dla światowych gospodarek. Amerykańska gwiazda muzyki pop, Taylor Swift za kilka dni wystąpi w Warszawie na trzech koncertach - 1,2 i 3 sierpnia. » więcej 2024-07-27, godz. 11:27 "Mendygrałki" w Trzebieży. Koncert ze wspomnieniem kapitana "Mendygrałki", czyli spotkania z pieśnią o morzach i oceanach. Koncert poświęcony twórczości kapitana Andrzeja Mendygrała już w sobotę na przystani w Trzebieży. » więcej 2024-07-25, godz. 17:18 Walka o wolność na grafikach. Wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Walka o wolność na grafikach, czyli wystawa w Muzeum Narodowym "Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona". » więcej 2024-07-25, godz. 13:35 Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja ze wsparciem Od ponad dwudziestu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową - to Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. » więcej 2024-07-24, godz. 22:50 Queenkutee wystąpiła w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w ramach letniego wydania cyklu [3x1]. » więcej 2024-07-24, godz. 13:36 Trwają przygotowania do jubileuszowego Pol'and'Rock Festival Służby i setki wolontariuszy przygotowują się do jubileuszowego, 30. Pol'and'Rock Festivalu na lotnisku w Broczynie koło Czaplinka. » więcej 2024-07-23, godz. 20:46 Weronika Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie najlepsza w Los Angeles [ZDJĘCIA] Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Golden Classical Music Awards w Los Angeles skupił około 200 młodych solistów w kategoriach instrumentów smyczkowych, dętych, fortepianu i śpiewu. » więcej 2024-07-23, godz. 19:19 [3x1]... znienacka! [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli po raz pierwszy w lipcu! » więcej 2024-07-23, godz. 08:09 Szczeciński chór podbija Chiny Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie podbija Chiny. Zespół prowadzony przez dyrygentkę Sylwię Fabiańczyk-Makuch pojechał w trasę koncertową aż do Państwa Środka. » więcej 2024-07-22, godz. 20:39 Tomasz Szczęsny pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców [ZDJĘCIA] Tomasz Szczęsny prowadzący klasę wiolonczeli w Akademii Sztuki w Szczecinie, koncertmistrz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców. » więcej
15161718192021