Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
Fot. wikimediacommons/Imperial War Museum
"Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera.
Film opowiada o jednym z najbardziej znanych żołnierzy Armii Andersa - niedźwiedziu, przygarniętym przez Polaków w Iranie.

- Dla mnie to historia o uchodźcach. Wojtek był członkiem polskiej armii, towarzyszył ludziom ze wschodu kraju. Po wojnie czuli oni, że nie mogą wrócić. Tak jak oni miś stał się więc uchodźcą - podkreśla reżyser, Iain Gardner.

Wojtek pomagał nosić amunicję. Przydał się między innymi podczas bitwy pod Monte Cassino. Uwielbiał jeździć w szoferce wojskowej furgonetki. W wolnych chwilach zajadał się jabłkami, ale nie gardził też piwem. Przeszedł z Armią Andersa szlak z Iranu, przez Syrię, Włochy aż po Zjednoczone Królestwo. Resztę życia spędził w edynburskim ZOO. A teraz został bohaterem filmu.

- Nasi przyjaciele w Warszawie pracują nad polskim dubbingiem. Polska premiera telewizyjna odbędzie się w maju - podkreśla Iain Harvey, producent.

- Myślimy często o niedźwiedziach jako dzikich, brutalnych bestiach. Ale któż na tej planecie jest bardziej brutalny niż ludzie? Wyobrażamy sobie niedźwiedzia z wyszczerzonymi kłami i pazurami. A to on jest w tej historii najłagodniejszą postacią! Znam tylko kilka opowieści o tym, że parę osób trochę za mocno przytulił - mówi reżyser Iain Gardner.

Animacja zostanie pokazana na festiwalu animacji w Yorku, potem w Manchesterze.

Zobacz także

2024-01-19, godz. 15:18 Teatr w Planetarium. Pokazują opowieść o układzie słonecznym [ZDJĘCIA] Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zaprosiło do występów w Planetarium Teatr rozmaitości „Gwitajcie". » więcej 2024-01-19, godz. 09:38 Jekiel: dzięki Nieżychowskiemu w powojennym Szczecinie powstała opera Niemal wyprzedane koncerty poświęcone wyjątkowemu twórcy w historii Szczecina. Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wspominał w "Rozmowach pod krawatem" osobę szczególną dla powojennej kultury w mieście, czyli Jacka Nieżychowski… » więcej 2024-01-19, godz. 07:30 Jacek Nieżychowski odmienił kulturalne oblicze Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski [WSPOMNIENIE] Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego - hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku. » więcej 2024-01-18, godz. 23:23 Stargard w Szczecinie! Po tej wizycie śnieg stopnieje a mróz odpuści. » więcej 2024-01-18, godz. 07:00 Pożegnanie Janusza Majewskiego Na Wojskowych Powązkach miłośnicy filmu, przyjaciele filmowcy oraz jazzmani pożegnają Janusza Majewskiego. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14 w Domu Przedpogrzebowym, a po ceremonii nastąpi odprowadzenie urny do grobu… » więcej 2024-01-17, godz. 10:13 Spis uczniów najstarszych szczecińskich uczelni wydała Książnica Pomorska [WIDEO, ZDJĘCIA] Spis uczniów najstarszych szczecińskich uczelni wydała Książnica Pomorska. » więcej 2024-01-14, godz. 10:02 Koncert w przededniu 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena. Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami” i „Płonąca stodoła”, to tylko niektóre piosenki z bogatego repertuaru Czesława Niemena. » więcej 2024-01-13, godz. 16:40 Don Diri Don koncertuje na Dalekim Wschodzie Chór Dziecięcy Don Diri Don ze Szczecina ruszył na podbój Tajlandii. Zespół zagra tam trzy koncerty. » więcej 2024-01-13, godz. 08:50 Owacyjne przyjęcie kolęd w wykonaniu studentów i pedagogów Akademii Sztuki | Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Przedłużona magia świąt Bożego Narodzenia. Wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały najpiękniejsze kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego. » więcej 2024-01-13, godz. 00:36 "Muzyka Miasta" w Słowianinie! W tę sobotę odbędą się koncertowe premiery trzech płyt szczecińskich zespołów. » więcej
37383940414243