Około 200 wykonawców na jednej scenie: w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmi monumentalne "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera.
Jeden z najsłynniejszych – obok Wojciecha Kilara – polskich twórców muzyki filmowej planował w latach 90. ubiegłego wieku realizację wielkiego widowiska sięgającego do korzeni tragedii antycznej. Krzysztof Kieślowski miał je reżyserować, a Krzysztof Piesiewicz pisać scenariusz. Premiera miała odbyć się w Atenach, na Akropolu – powiedział Paweł Kotla – dyrygent dzisiejszego koncertu.
- Niestety, Krzysztof Kieślowski, znany na całym świecie reżyser, zmarł podczas przygotowań do tego projektu. Zbigniew Preisner postanowił z tego zrobić takie dwuczęściowe requiem ku pamięci niezwykłego przyjaciela, wielkiego artysty. Wielokrotnie dyrygowałem requiem różnych kompozytorów, chociażby Gabriela Fauré czy Wolfganga Amadeusza Mozarta, natomiast ten utwór ma wyjątkowe znaczenie dlatego, że widać jak bardzo jest osobisty. Ma przejmujący przekaz, który potrafi na prawdę wprowadzić nas w innym wymiar – uzupełnił artysta.
To dla wszystkich muzyków ogromne wyzwanie – dodał dyrygent.
- Koncert wykona niezwykły zespół, bo symfoniczny Filharmonii w Szczecinie i chór Politechniki Morskiej – jeden z absolutnie najlepszych chórów w Polsce. Do tego Joanna Freszel – główny sopran prowadzący, która przywiozła ze sobą doskonałą grupę solistów śpiewaków – młodych studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, którzy gwarantują bardzo interesujący odbiór tego utworu – podsumował Paweł Kotla.
Koncert uświetni swoją obecnością Zbigniew Preisner. Początek wieczoru o godzinie 19.
Program
Zbigniew Preisner – Requiem dla mojego przyjaciela
Wykonawcy
• Joanna Freszel – sopran
• Mariola Siepak – sopran
• Daniel Domarecki – tenor
• Łukasz Dulewicz – kontratenor
• Maciej Cetnarski – bas
• Chór Politechniki Morskiej, Sylwia Fabiańczyk-Makuch – przygotowanie chóru
• Joanna Freszel – sopran
• Mariola Siepak – sopran
• Daniel Domarecki – tenor
• Łukasz Dulewicz – kontratenor
• Maciej Cetnarski – bas
• Chór Politechniki Morskiej, Sylwia Fabiańczyk-Makuch – przygotowanie chóru
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Paweł Kotla – dyrygent
• Paweł Kotla – dyrygent
Zobacz także
2024-10-26, godz. 16:17
Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Wielcy Twórcy" w Ukrainie [ZDJĘCIA]
Około 150-artystów z Ukrainy i Polski, koncerty, panele dyskusyjne oraz prezentacje multimedialne. W Kropywnyckim, mieście położonym na wschodzie Ukrainy, rozpoczyna się dziś, 26 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny…
» więcej
2024-10-26, godz. 15:18
Piłkarska msza na festiwalu EuroMusicDrama
Sztuka "Missa Stadion Brevis" dramaturżki Patrycji Fessard i kompozytora Oliviera Penarda zostanie zaprezentowana w ramach 9. festiwalu EuroMusicDrama. Premiera w sobotę o godz. 17 w studiu S-1 Radia Szczecin.
» więcej
2024-10-25, godz. 13:30
"Stworzenie świata" Haydna w 140. rocznicę Konzerthausu [ZDJĘCIA]
Powstało jako dziękczynienie za cud boskiego stworzenia. Premiera dzieła odbyła się w 1799 roku w wiedeńskim Burgtheater. W 1884 wykonano je na otwarcie Konzerthausu w Szczecinie. W piątek "Stworzenie świata" Józefa Haydna zabrzmi…
» więcej
2024-10-25, godz. 07:41
Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni"
XII Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" w tym roku zaplanowano w ostatni weekend listopada. Po raz kolejny czytelnicy spotkają się z autorami książek w Książnicy Pomorskiej.
» więcej
2024-10-24, godz. 19:49
29 książek zawalczy o nagrodę literacką "Jantar"
Znamy nominowanych do "Jantara" - Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
» więcej
2024-10-23, godz. 12:18
Aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną grają w „Alicji w krainie czarów”
„Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla od zawsze wzbudzała zachwyt swoją magią i surrealizmem, ale gdy wystawiają ją aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną, w prawdziwym teatrze, powstaje coś naprawdę wyjątkowego.
» więcej
2024-10-23, godz. 07:23
Rozpoczynają się obchody 140. rocznicy powstania Konzerthausu [ZDJĘCIA]
Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony.
» więcej
2024-10-21, godz. 06:58
Zmarł wybitny polski pianista Janusz Olejniczak
W wieku 72 lat zmarł Janusz Olejniczak - wybitny polski pianista, jeden z czołowych współczesnych interpretatorów twórczości Fryderyka Chopina.
» więcej
2024-10-18, godz. 11:26
Janicki: "Missa Stadion Brevis" to dramat o kibolach
"Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska" to najnowsze przedstawienie Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Premiera już w sobotę, choć od kilku dni przedstawienie prezentowane…
» więcej
2024-10-18, godz. 10:43
Chór US z nagrodą na międzynarodowym festiwalu
Chór Uniwersytetu Szczecińskiego nagrodzony. Zespół zdobył Złoty Dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Czarnogórze.
» więcej