„Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami” i „Płonąca stodoła”, to tylko niektóre piosenki z bogatego repertuaru Czesława Niemena.
Artysta rozpoczynał karierę na I Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku w Szczecinie. Wczoraj, w przededniu 20. rocznicy śmierci muzyka, jego przeboje zabrzmiały w Domu Kultury „13 Muz”.
Tytuł koncertu „Czas jak rzeka” zaczerpnąłem z piosenki Czesława Niemena – powiedział pomysłodawca wieczoru, szczeciński wokalista i kompozytor, finalista The Voice Senior, Andrzej Szpak.
- Od piętnastego roku życia, kiedy usłyszałem po raz pierwszy piosenkę Czesława Niemena, zakochałem się w jego twórczości. Z biegiem lat śpiewałem, poszerzałem repertuar, kupowałem wszystkie płyty i nagrania, jakie on wydał no i do dzisiaj, mimo, że mija już czterdzieści kilka lat jestem zauroczony jego twórczością i końca nie widać – uzupełnił Szpak.
Podczas koncertu w hołdzie Niemenowi wiele jego znanych utworów wykonał Piotr Kuźniak – wokalista zespołu „Trubadurzy”, długoletni przyjaciel Czesława.
- Jako człowiek, który uczył się śpiewać u prof. Stefana Stuligrosza, jak usłyszałem Czesława, to byłem w ogóle zdziwiony, że można tak operować głosem. Coś nieprawdopodobnego. No i tak się jakoś z Czesławem zakolegowaliśmy podczas Festiwalu Młodych Talentów w 1962 roku, dlatego uwielbiam Szczecin, tym bardziej, że w Szczecinie bardzo dobrze czuł się też Czesław Niemen – stwierdził Piotr Kuźniak.
W gorąco oklaskiwanym wydarzeniu zakończonym trzema bisami, piosenkami z repertuaru Niemena: „Wiem, że nie wrócisz”, „Dobranoc” i „Wspomnienie”, śpiewała również szczecińska wokalistka Natalia Wiśniewska.
Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Więcej o Czesławie Niemenie z wokalistami wczorajszego koncertu TUTAJ.
Zobacz także
2024-01-19, godz. 09:38
Jekiel: dzięki Nieżychowskiemu w powojennym Szczecinie powstała opera
Niemal wyprzedane koncerty poświęcone wyjątkowemu twórcy w historii Szczecina. Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wspominał w "Rozmowach pod krawatem" osobę szczególną dla powojennej kultury w mieście, czyli Jacka Nieżychowski…
» więcej
2024-01-19, godz. 07:30
Jacek Nieżychowski odmienił kulturalne oblicze Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski [WSPOMNIENIE]
Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego - hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku.
» więcej
2024-01-18, godz. 23:23
Stargard w Szczecinie!
Po tej wizycie śnieg stopnieje a mróz odpuści.
» więcej
2024-01-18, godz. 07:00
Pożegnanie Janusza Majewskiego
Na Wojskowych Powązkach miłośnicy filmu, przyjaciele filmowcy oraz jazzmani pożegnają Janusza Majewskiego. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14 w Domu Przedpogrzebowym, a po ceremonii nastąpi odprowadzenie urny do grobu…
» więcej
2024-01-17, godz. 10:13
Spis uczniów najstarszych szczecińskich uczelni wydała Książnica Pomorska [WIDEO, ZDJĘCIA]
Spis uczniów najstarszych szczecińskich uczelni wydała Książnica Pomorska.
» więcej
2024-01-13, godz. 16:40
Don Diri Don koncertuje na Dalekim Wschodzie
Chór Dziecięcy Don Diri Don ze Szczecina ruszył na podbój Tajlandii. Zespół zagra tam trzy koncerty.
» więcej
2024-01-13, godz. 08:50
Owacyjne przyjęcie kolęd w wykonaniu studentów i pedagogów Akademii Sztuki | Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Przedłużona magia świąt Bożego Narodzenia. Wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały najpiękniejsze kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego.
» więcej
2024-01-13, godz. 00:36
"Muzyka Miasta" w Słowianinie!
W tę sobotę odbędą się koncertowe premiery trzech płyt szczecińskich zespołów.
» więcej
2024-01-12, godz. 09:10
„Solista” Cyprian Nocoń. Wernisaż w filharmonicznej Galerii Poziom 4. [ZDJĘCIA]
Moment opublikowania obrazu w social mediach był chwilą przełomową w jego twórczości. Autor wielu wernisaży w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. Wczoraj w Galerii Poziom 4. Filharmonii…
» więcej