Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni cykl koncertowy pt. „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku zagrał Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.
- Bardzo się cieszę, że miałem sposobność wykonać 24 preludia Chopina, gdyż ten cykl można powiedzieć, że to jest takie ukoronowanie całej mojej edukacji pianistycznej. Pierwsze preludia grałem już w szkole podstawowej u Pani Heleny Pachlowskiej, 12 pierwszych preludiów przygotowywałem z prof. Mikołajem Szczęsnym w szkole średniej, ostatnie sześć preludiów grałem z prof. Waldemarem Wojtalem w gdańskiej Akademii Muzycznej przygotowując się do Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, no a od trzynastego do osiemnastego uczyłem się już na studiach podyplomowych u prof. Johna O’Conora, więc te preludia towarzyszą mi przez całą moją edukację pianistyczną, no i teraz mogłem jakby podsumować wszystko – powiedział pianista.
Oprócz preludiów w programie artysty znalazły się również Walce, Impromptu, Mazurki i zagrana na bis słynna Etiuda Rewolucyjna Op. 10 nr 12 Chopina.
- Cieszę się ogromnie, że mogłem zwieńczyć ten recital właśnie tą Etiudą, w zasadzie naszym symbolem narodowym. I dziękuję za zaproszenie do Szczecina, gdyż zawsze wracam tutaj z ogromnym sentymentem i wielką radością – podsumował Sławomir Wilk.
Koncert gorąco przyjęty przez publiczność prowadził Szymon Wyrzykowski. W kolejnym z tego cyklu, 24 lutego 2024 roku zagra Ewa Pobłocka.
Spotkanie z pianistą Sławomirem Wilkiem TUTAJ.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 11:03
"Koncentruję się wyłącznie na tym, żeby festiwal zaprezentował się jak najpiękniej"
Przed nami XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Rozpoczyna się już w sobotę w Szczecinie.
» więcej
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej