Nauka jazzu i improwizacji to projekt skierowany do dziewczynek ze szkół muzycznych w wieku od 10-16 lat. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zakończyły się warsztaty „Jazz Camp for Girls”. Pomysł powstał w Danii we współpracy organizacji JazzDanmark i Copenhagen Jazz Festival.
Zajęcia prowadzili europejscy i polscy muzycy, wśród nich m.in. Tomasz Licak – ceniony saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich prestiżowych uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Przyjęliśmy ponad 40 dziewczynek, choć chętnych było nie do policzenia. Istnieje ogromna dysproporcja, jeżeli chodzi o kobiety i mężczyzn w jazzowej grupie artystycznej. Badania wykazały, że 80% stanowią mężczyźni, a zaledwie 20% – kobiety. Mimo tego, że wiele dziewczynek kończy szkoły muzyczne, to rezygnuje z wykonywania tego zawodu. I my pracowaliśmy nad tym, żeby dziewczyny były pewne, że to co robią jest dobre i żeby ugruntować im to poczucie siły własnej kreatywności – stwierdził Licak.
Bardzo dużo się nauczyłyśmy podczas warsztatów – powiedziały dziewczęta.
- W ogóle nie grałyśmy z nut, tylko same to wszystko wymyśliłyśmy. Grałam na pianinie, a później wykonałam dzikie solo na gitarze. - Każdy dołożył swoje „pięć groszy” i wyszła z tego jedna długa kompozycja wszystkich uczestniczek. - Było bardzo fajnie i czekam na następny rok, żeby się to powtórzyło – podsumowały młode jazzmanki.
Głównym organizatorem projektu była Filharmonia w Szczecinie, w której dziś o godzinie 20 nowa odsłona popularnego cyklu SOUNDLAB, czyli elektronicznego wymiaru filharmonii.
Bohaterem wydarzenia w holu Lodowego Pałacu będzie „Odys” (Dominik Gomez) – „niespokojna dusza” polskiego rapu, producent muzyczny tworzący w zróżnicowanej stylistyce odzwierciedlającej inspiracje czerpane z wielu gatunków, kultur i dziedzin.
Więcej o warsztatach „Jazz Camp for Girls” TUTAJ.
Więcej o warsztatach „Jazz Camp for Girls” TUTAJ.
Zobacz także
2024-11-14, godz. 12:09
Konrad Słoka z debiutanckim albumem w Willi Lentza
Połączenie liryczności folkowych ballad i surowej, rockowej energii. Szerszej publiczności dał się poznać w popularnym programie "The Voice of Poland". Szczecinian Konrad Słoka przedstawi w czwartek w Willi Lentza swój debiutancki…
» więcej
2024-11-13, godz. 14:54
Śmieciowa Królewna z ważnym przesłaniem w Pleciudze [WIDEO, ZDJĘCIA]
Strażak z głową wykonaną z pudełka po ciastkach, Śmieciowa Królewna z włosami z kolorowych kabelków, pies z sierścią z mopa. Tak wygląda scenografia spektaklu szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". Pierwszego, w którym na scenie…
» więcej
2024-11-12, godz. 20:04
"Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA]
"Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi.
» więcej
2024-11-12, godz. 13:59
Nowy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee [WIDEO]
"Afirmacja" - tak nazywa się najnowszy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee.
» więcej
2024-11-12, godz. 09:50
Polskie filmy walczą o nagrody w Pradze
Sześć polskich filmów ubiega się o nagrody na festiwalu 3Kino w Pradze. Przegląd prezentuje czeskiej publiczności najnowsze produkcje z Europy Środkowej.
» więcej
2024-11-11, godz. 17:43
"Polskie kwiaty" w szczecińskiej katedrze
"Pierwsze brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla" i wiele innych - w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu pt. "Polskie kwiaty".
» więcej
2024-11-11, godz. 14:05
Dzień Kina Polskiego także w Stargardzie
Do obejrzenia rodzimych produkcji filmowych zaprasza Stargardzkie Centrum Kultury.
» więcej
2024-11-10, godz. 15:54
GOKSiR w Przecławiu rozpoczyna cykl rozmów o wybitnych twórcach
Spotkaniem z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje”, przecławski ośrodek kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń.
» więcej
2024-11-09, godz. 15:42
Owacyjne przyjęcie Psalmów Dawidowych w wizji Leszka Możdżera [ZDJĘCIA]
Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w…
» więcej
2024-11-08, godz. 14:20
Kim jest dzisiejszy Frankenstein? Odpowiedzi szukajmy w Teatrze Współczesnym
Na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do scenicznej adaptacji kultowej opowieści Mary Shelley „Frankenstein".
» więcej