Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali Młodych Talentów w latach 60., inicjator odbudowy kortów tenisowych przy al. Wojska Polskiego, członek kabaretu muzycznego Silna Grupa pod Wezwaniem.
Dziś w samo południe rodzina, przyjaciele i wielbiciele zebrali się przy grobie Jacka Nieżychowskiego na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, by oddać mu hołd, powspominać oraz zaśpiewać jego ulubioną arię - z operetki "Baron Cygański" Johanna Straussa.

Jacek Nieżychowski to jedna z najbardziej kolorowych i charyzmatycznych postaci szczecińskiej kultury. Rzadziej wspomina się, jakim był szefem, a przecież pracował w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach, działał też w niezliczonej liczbie stowarzyszeń, związków i towarzystw. Potrafił zapalić współpracowników do własnych pomysłów - mówi wnuk Jacka Nieżychowskiego, który odziedziczył po dziadku imię i nazwisko.

- Dziadek traktował wszystkich na równi, nieważne, kto miał jakie stanowisko, tylko po prostu na równi wszystkich traktował i uważał, że bez niektórych ludzi zakład czy dana instytucja by nie istniała. - mówi Nieżychowski.

W grudniu Rada Miasta Szczecin podjęła uchwałę stanowiącą 2024 Rokiem Jacka Nieżychowskiego. Dziś po 22 w Fonosferze w Radiu Szczecin - reportaż i wspomnienia o Jacku Nieżychowskim.
Dziś w samo południe rodzina, przyjaciele i wielbiciele zebrali się przy grobie Jacka Nieżychowskiego na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, by oddać mu hołd, powspominać oraz zaśpiewać jego ulubioną arię - z operetki "Baron Cygański" Johanna Straussa.
Potrafił zapalić współpracowników do własnych pomysłów - mówi wnuk Jacka Nieżychowskiego, który odziedziczył po dziadku imię i nazwisko.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 15:12 Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała dra hab. Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie. » więcej 2024-09-25, godz. 22:50 Cloudy otworzyła kolejny sezon cyklu [3x1]. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w studiu Radia Szczecin. » więcej 2024-09-25, godz. 11:09 Jedyny w swoim rodzaju "podglądany" koncert Baltic Neopolis Orchestra Takiego koncertu w Szczecinie jeszcze nie było. Nie dość, że można zadecydować o repertuarze, to jeszcze będzie można zasiąść razem z orkiestrą przy pulpitach. Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w szczecińskim technoparku. » więcej 2024-09-24, godz. 19:19 Cykl [3x1] powraca po letniej przerwie! [ZDJĘCIA, WIDEO] Jesień rozpoczynamy z Klaudią Kowalczyk. » więcej 2024-09-22, godz. 08:19 "Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej "Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas. » więcej 2024-09-21, godz. 14:34 Piotr Zubek „Nareszcie na swoim” w Szczecinie Ponad trzysta nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach w Polsce i zagranicą. Najbardziej sobie ceni nagrodę muzyczną Radiowej Trójki „Mateusz 2019”. Na deskach teatralnych kreował wiele znanych postaci… » więcej 2024-09-20, godz. 11:13 Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek… » więcej 2024-09-20, godz. 09:28 "To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną" „Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2024-09-19, godz. 13:52 Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie. » więcej 2024-09-17, godz. 15:58 Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego. » więcej
6789101112