Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński – wielce utytułowany profesor Akademii Muzycznych w Polsce przez całe życie związany był m.in. ze Szczecinem.
W 23. rocznicę nadania Jego imienia szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia zorganizowano Dzień prof. Marka Jasińskiego.
Przy wsparciu wdowy po kompozytorze przez wiele lat gromadziliśmy m.in. rękopisy jego partytur – powiedziała Katarzyna Ganczarska, wicedyrektor pionu muzycznego szkoły.
- Stoimy przed sztandarem i gablotą pamięci prof. Marka Jasińskiego. W gablocie zgromadziliśmy tylko część pamiątek. Mamy tutaj zbiór utworów, które pisał dla Chóru Dziecięcego „Belcanto”, który w naszej szkole jest i był prowadzony przez Panią Iwonę Mróz-Dudek i właśnie na zamówienie chóru oraz innych zespołów aranżował kolędy, a także pisał swoje kompozycje – uzupełniła dyrektor.
Z ogromną radością przygotowaliśmy wystawę poświęconą naszemu Patronowi – dodali uczniowie szkoły.
- Tutaj możemy znaleźć wiele zdjęć i wiele ładnych kawałków Marka Jasińskiego, które on sam skomponował. - Jest utwór „Wśród nocnej ciszy”, „Nowy rok bieży” i wiele innych. - Widać tutaj bardzo ładne rzeczy, niektóre są jeszcze w innych częściach szkoły, ale większość jest tutaj – podsumowali uczniowie.
Relację z obchodów Dnia Patrona placówki, Marka Jasińskiego ilustruje fragment 2. części „Laudate Dominum in sanctis Eius” z Jego utworu oratoryjnego „In Principio” nominowanego do prestiżowej międzynarodowej nagrody Grand Prix Italia w Weronie, zwanej Oscarami twórczości radiowej. Kompozytor napisał dzieło w 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia Szczecin z okazji 60. lecia Radia.
Zobacz także
2023-02-03, godz. 16:12
Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA]
Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy.
» więcej
2023-02-03, godz. 09:22
Baltic Neopolis Orchestra stara się o własną siedzibę
To może być nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Baltic Neopolis Orchestra ma szansę na własną siedzibę.
» więcej
2023-02-01, godz. 11:07
Zmarł polski aktor Leonard Pietraszak
Nie żyje Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat.
» więcej
2023-01-27, godz. 19:07
Filmowcy wracają na wyspę Uznam
Powstają nowe odcinki popularnego serialu niemieckiego "Der Usedom-Krimi".
» więcej
2023-01-27, godz. 12:34
Andrzej Wierciński w Komisji eksperckiej. Willa Lentza kupiła fortepian Steinway&Sons [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wspaniały instrument często określany jako idealny. Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Willa Lentza w Szczecinie stała się właścicielem nowego fortepianu…
» więcej
2023-01-25, godz. 23:51
Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2023-01-25, godz. 20:15
Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży "Księga Strachów" Zbigniewa Nienackiego.
» więcej
2023-01-25, godz. 14:25
Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA]
"PRL - bieguny pamięci" to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum.
» więcej
2023-01-24, godz. 19:00
Jedna osoba, dwa imiona, trzy utwory (a może i cztery) [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czas na pierwszy w tym roku minikoncert [3x1].
» więcej
2023-01-24, godz. 07:17
Nominacje do Oscarów. Jest polski film
W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Duże szanse na nominację ma…
» więcej