Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński – wielce utytułowany profesor Akademii Muzycznych w Polsce przez całe życie związany był m.in. ze Szczecinem.
W 23. rocznicę nadania Jego imienia szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia zorganizowano Dzień prof. Marka Jasińskiego.
Przy wsparciu wdowy po kompozytorze przez wiele lat gromadziliśmy m.in. rękopisy jego partytur – powiedziała Katarzyna Ganczarska, wicedyrektor pionu muzycznego szkoły.
- Stoimy przed sztandarem i gablotą pamięci prof. Marka Jasińskiego. W gablocie zgromadziliśmy tylko część pamiątek. Mamy tutaj zbiór utworów, które pisał dla Chóru Dziecięcego „Belcanto”, który w naszej szkole jest i był prowadzony przez Panią Iwonę Mróz-Dudek i właśnie na zamówienie chóru oraz innych zespołów aranżował kolędy, a także pisał swoje kompozycje – uzupełniła dyrektor.
Z ogromną radością przygotowaliśmy wystawę poświęconą naszemu Patronowi – dodali uczniowie szkoły.
- Tutaj możemy znaleźć wiele zdjęć i wiele ładnych kawałków Marka Jasińskiego, które on sam skomponował. - Jest utwór „Wśród nocnej ciszy”, „Nowy rok bieży” i wiele innych. - Widać tutaj bardzo ładne rzeczy, niektóre są jeszcze w innych częściach szkoły, ale większość jest tutaj – podsumowali uczniowie.
Relację z obchodów Dnia Patrona placówki, Marka Jasińskiego ilustruje fragment 2. części „Laudate Dominum in sanctis Eius” z Jego utworu oratoryjnego „In Principio” nominowanego do prestiżowej międzynarodowej nagrody Grand Prix Italia w Weronie, zwanej Oscarami twórczości radiowej. Kompozytor napisał dzieło w 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia Szczecin z okazji 60. lecia Radia.
Zobacz także
2024-02-14, godz. 11:43
Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy
Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-13, godz. 20:32
Eurowizja ze szczecińskim akcentem?
Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-10, godz. 18:16
Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim
"Kora - dziecko słońca" - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce.
» więcej
2024-02-09, godz. 10:14
Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu
Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu.
» więcej
2024-02-08, godz. 15:04
Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO]
Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire…
» więcej
2024-02-08, godz. 13:51
"Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim"
Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin.
» więcej
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej
2024-02-06, godz. 07:57
Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA]
Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału…
» więcej