Gmach Filharmonii w Szczecinie przypomina niektórym górę lodową, innym górskie szczyty przyprószone śniegiem. W myśl tych skojarzeń dzisiejszy koncert w Złotej Sali (23 lutego 2024) będzie w całości poświęcony górom.
Zabrzmi m.in. II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza inspirowany tradycyjnymi melodiami górali z Podhala. Solistką będzie wyjątkowa Katarzyna Lassak – niezwykle uzdolniona młoda skrzypaczka wywodząca się z rodziny o wspaniałych tradycjach wspólnego ludowego muzykowania. Zresztą cała Rodzina Lassaków „Heliosów” wystąpi w pierwszej części wieczoru, by zagrać „nuty” podhalańskie, które bezpośrednio zainspirowały Maklakiewicza do napisania koncertu.
Usłyszymy też Symfonię alpejską op. 64 Richarda Straussa. Kompozytor rozpoczął pracę nad dziełem w 1911 roku, a jej światowa premiera miała miejsce w roku 1915. W skład potężnego zespołu orkiestrowego, którego wymaga ten niezwykły utwór, wchodzi m.in. maszyna wiatrowa, dwa zestawy kotłów i dziesięć do dwudziestu waltorni (niektóre poza sceną). Kompozycja powszechnie uważana za arcydzieło należy do ulubionych wielu dyrygentów, również Łukasza Borowicza, który poprowadzi dzisiejszy koncert. Maestro uznany za jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. BBC Music Orchestral Choice, BBC Music Opera Choice, czterokrotnie Diapason d’Or oraz dwukrotnie Fryderyka. Lista nagród jest nieskończenie długa.
Pełnił funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wcześniej asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Był także dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Od 2021 roku jest dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej i głównym dyrygentem tamtejszego zespołu oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej.
Dyrygował wieloma znamienitymi orkiestrami na świecie, m.in.: London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Akademie für Alte Musik Berlin, Düsseldorfer Symphoniker, Bamberger Symphoniker, Orchestre National des Pays de Loire, Orchestre National de Montpellier, Orchestra della Svizzera Italiana i Queensland Symphony Orchestra. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie poprowadził ponad 100 przedstawień operowych i baletowych. Współpracował również z teatrami operowymi w Krakowie, Łodzi, Wiedniu (Volksoper, Theater an der Wien), Bilbao oraz – jako pierwszy polski dyrygent w historii – paryską Opéra Bastille.
Dzisiejszy wieczór w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza na pewno zapisze się złotymi zgłoskami.
Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Rodzina Lassaków „Heliosów” z Zakopanego
Katarzyna Lassak – skrzypce
Łukasz Borowicz – dyrygent
Program
Jan Maklakiewicz (1899-1954) – II Koncert skrzypcowy „Góralski”
Richard Strauss (1864-1949) – Symfonia alpejska op. 64
Zobacz także
2024-11-07, godz. 14:43
Książka która przekonuje, że Pomorze Zachodnie jest bardzo filmowe
Przemysł filmowy nie rozpieszczał Szczecina, bo ponoć ktoś rzucił klątwę.
» więcej
2024-11-06, godz. 10:05
Szczeciński duet Jackpot zaprasza na autorski koncert
Szczeciński duet Jackpot przygotowuje się do pierwszego koncertu, podczas którego usłyszymy wyłącznie ich autorskie piosenki.
» więcej
2024-11-04, godz. 12:14
Opera na Zamku poszukuje nowego dyrektora
Musi mieć co najmniej tytuł magistra, najlepiej kierunku humanistycznego, i co najmniej trzy lata doświadczenia w zarządzaniu instytucją artystyczną. To niektóre wymagania dla przyszłego dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie. Właśnie…
» więcej
2024-11-04, godz. 10:03
Producent Quincy Jones nie żyje
Nie żyje amerykański producent muzyczny Quincy Jones - podała agencja Associated Press za rodziną artysty. Miał 91 lat.
» więcej
2024-11-02, godz. 16:43
Pionier wrócił. "Widzowie dziękują i będą przychodzić"
Kino Pionier otwiera listopad z zapowiedzią aż sześciu wydarzeń specjalnych. Wszystko po pierwszym miesiącu od powrotu kina.
» więcej
2024-11-01, godz. 19:51
Wzruszający Chopin Wojciecha Kubicy na finał Międzynarodowego Festiwalu „Wielcy Twórcy” w Lwowskiej Filharmonii Narodowej [ZDJĘCIA]
Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
» więcej
2024-10-30, godz. 22:50
Na niebie kometa a u nas meteoroidy! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czyli październikowe wydanie minikoncertu [3x1].
» więcej
2024-10-30, godz. 15:04
"Słowa były bardzo uderzające". Monodram "Zapiski z Umierania performatywnie" w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Szczecińska młodzież zapoznała się z życiem i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To dzięki spektaklowi w studiu S1 Radia Szczecin.
» więcej
2024-10-30, godz. 15:04
Wojciech Kubica w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi w Lwowskiej Filharmonii Narodowej [ZDJĘCIA]
Konferencja naukowa „Ukraińska muzyka fortepianowa w kontekście sztuki światowej”, MasterClassy w Lwowskiej Akademii Muzycznej i występ najstarszej w Ukrainie Orkiestry Kameralnej „Akademia”. Dziś, 30 października 2024 w ramach…
» więcej
2024-10-30, godz. 09:53
Audiobook "Zapiski z Umierania" czytany na żywo przez aktorkę Teatru Współczesnego
Znacie go z radiowej anteny, teraz możecie wysłuchać na żywo. Mowa o audiobooku "Zapiski z Umierania" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
» więcej