Dokonał wielu światowych prawykonań utworów kompozytorów muzyki współczesnej, w tym Jemu dedykowanych. Występuje z najlepszymi orkiestrami po obu stronach globu. Lista dokonań artysty jest nieskończenie długa. Ignacy Lisiecki – wielce utytułowany polski pianista wystąpił w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Ze szczecińskimi symfonikami pod dyrekcją doskonałego brytyjskiego dyrygenta Stefana Asbury brawurowo wykonał mało znany, bardzo trudny Koncert Fortepianowy nr 2 Aleksandra Tansmana dedykowany Charliemu Chaplinowi.
- Jest to rzeczywiście wymagający utwór, ale na co dzień przede wszystkim zajmuję się wykonywaniem muzyki współczesnej komponowanej przez bardzo cenionych, wspaniałych polskich młodych kompozytorów. Na przykład miałem przyjemność w NOSPR zagrać prawykonanie Koncertu Fortepianowego „Phantomaticon” Pawła Hendricha, tak więc w tym przypadku był to bardziej wymagający utwór – powiedział Ignacy Lisiecki.
Aleksander Tansman napisał koncert na ogromny skład symfoniczny – dodał pianista.
- W tej chwili jestem w Japonii dyrektorem artystycznym zespołu kameralnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie i właściwie granie z wielką orkiestrą symfoniczną traktuję jako wykonywanie muzyki kameralnej z trochę większym składem. Jako człowiek, który mieszka od kilku lat w Japonii, to jakby moją misją jest również dwustronne przedstawianie i promowanie polskiej muzyki w Japonii, ale również japońskiej muzyki w Polsce. Widzę, że w Filharmonii w Szczecinie jest bardzo pozytywne nastawienie, ludzie są uśmiechnięci, jest przyjemność współpracować, tak więc w Szczecinie z chęcią bym wykonał jakiś utwór współczesnego japońskiego kompozytora, co jest dla mnie dość ważne – podsumował Ignacy Lisiecki.
Artysta gorąco oklaskiwany przez publiczność zamknął wirtuozowski występ potrójnym bisem.
Na program wieczoru złożył się również poemat symfoniczny Wyszehrad Bedřicha Smetany i Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.
Na program wieczoru złożył się również poemat symfoniczny Wyszehrad Bedřicha Smetany i Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.
Spotkanie z Ignacym Lisieckim TUTAJ
Zobacz także
2024-02-14, godz. 11:43
Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy
Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-13, godz. 20:32
Eurowizja ze szczecińskim akcentem?
Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.
» więcej
2024-02-10, godz. 18:16
Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim
"Kora - dziecko słońca" - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce.
» więcej
2024-02-09, godz. 10:14
Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu
Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu.
» więcej
2024-02-08, godz. 20:42
Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce…
» więcej
2024-02-08, godz. 15:04
Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO]
Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire…
» więcej
2024-02-08, godz. 13:51
"Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim"
Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin.
» więcej
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej
2024-02-06, godz. 07:57
Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA]
Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału…
» więcej