Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt.
Pierwszym elementem festiwalu są Transgraniczne Spotkania Teatralne przebiegające pod hasłem "Siedem Aktów Miłosierdzia". Pierwszym aktem "Nagich przyodziać" był ballroom w Hali Odra. Było to wydarzenie, podczas którego osoby uczestniczące w wystylizowanych kreacjach walczyły o trofea w różnych kategoriach.

Sam ballroom jest formą radzenia sobie ze społeczno-kulturową opresją, rasizmem, homofobią i dyskryminacją klasową. - Daje mi poczucie satysfakcji w sztuce, którą chce reprezentować, pokazywać. Daje mi motywacje, by robić dalej i wymagać od siebie więcej. Nikt z nas nie kreuje kogoś, kim nie jest, więc zazwyczaj to czysta przyjemność. Jest różnica między ballroomem, a teatrem. My nie robimy tego dla kogo innego, a dla siebie, z własnej potrzeby ekspresji - mówią uczestnicy.

W sobotę kolejne akty spotkań. O 10 w Ogrodach Śródmieście kilkugodzinne ucztowanie pod hasłem "Głodnych nakarmić, spragnionych napoić" według projektu Karoliny Gołębiewskiej.

- Przyjść można w każdym momencie i sama idea będzie polegać na wspólnym gotowaniu i wspólnym jedzeniu. W tym wydarzeniu będą uczestniczyć grupy, które zaprosiła Karolina, z którymi ona wcześniej pracowała, czyli panie z Koła Gospodyń, które przygotują swoje regionalne przysmaki, Stowarzyszenie Migracja, które zapowiedziało, że przygotuje pierogi i zespół Food Not Bombs ze Szczecina - tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.

Osoby w kryzysie ubóstwa i aktywiści zasiądą wspólnie przy jednym stole. To jedno z wydarzeń organizowanych z okazji otwarcia tegorocznego Kontrapunktu - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Performens Karoliny Gołębiewskiej, która zaprosi społeczności z Polski, Ukrainy i Niemiec, aby w Ogrodach Śródmieście przygotowały społeczną stołówkę, w ramach której będą gotować dla osób w kryzysie ubóstwa.

W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej. - Pochylimy się za pomocą ekspertów, artystek, artystów w stronę, czym jest najważniejsza rzeka dla regionu, czyli Odra i w jakim jest stanie - wyjaśnia Skrzywanek.

Performens o Odrze zaprezentowany zostanie w sobotę pięciokrotnie - między 14 a 19 w Marinie Gocław.

Od 14 w Marina Gocław - "Chorych nawiedzić" i o 17 w sali sesyjnej Rady Miasta spektakl "Zmarłych pogrzebać".
Mówią uczestnicy.
Tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.
Mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej.

Zobacz także

2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej
25262728293031