Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana. źródło: https://www.theguardian.com
"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana. źródło: https://www.theguardian.com
Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę "Kairos".
"Czytać tę powieść to jak czytać Wichrowe Wzgórza lub słuchać płyty Lou Reeda" - wyliczał recenzent New York Timesa.

"Jedna z najbardziej ponurych i najpiękniejszych powieści jakie czytałam" - to już werdykt recenzentki Guardiana.

"To autopsja zerwanych więzów, co których wieczności byłeś pewna" - to z kolei fragment recenzji "Daily Telegraph".

"Kairos" to moment przełomowy, moment na działanie, chwila jedyna w swoim rodzaju. W powieści Jenny Erpenbeck to ostatnie lata istnienia NRD i romans dwojga ludzi: dziewiętnastoletniej studentki i liczącego sobie ponad 50 lat pisarza i radiowca.

Jenny Erpenbeck nie kryła, że werdykt jest dla niej niespodzianką.

- Nie pomyślałam nawet o przygotowaniu porządnej przemowy. Jestem zaskoczona. Jak wiecie, na krótkiej liście znalazło się sześć książek. I każda jest dobra - mówiła laureatka.

Urodziła się w 1967 roku we wschodnim Berlinie. Pracowała między innymi jako garderobiana i reżyserka operowa. Jej matka była arabistką, ojciec - pisarzem i filozofem. Zadebiutowała w 1999 roku nowelą "Geschichte vom alten Kind".

Jest pierwszą Niemką, która zdobyła przyznawane od 2005 roku wyróżnienie.

International Booker Prize to nagroda podwójna. Otrzymuje ją też tłumacz, który przełożył nieanglojęzyczną książkę. W tym przypadku to Michael Hofmann.

- W tłumaczeniu jest coś ekscytującego. Idzie się zygzakiem. Robi coś tak szybko, a zarazem tak ostatecznie, jak to możliwe - podkreślał odbierając nagrodę. Jest pierwszym w historii tłumaczem-mężczyzną, który zdobył to wyróżnienie. Zajmuje się też krytyką literacką. Wykłada też na University of Florida.

Brytyjski rynek wydawniczy jest jednym z najdynamiczniejszych na świecie. W zeszłym roku dochody wydawców wzrosły o 4%, do niemal siedmiu miliardów funtów. Tradycyjnie jednak książki z zagranicy stanowiły jednak stosunkowo niewielką jego część. "To z pewnością się zmieniło" - zastrzega jednak James Malin, szef Notting Hill Bookshop, tegorocznej księgarni partnerskiej Bookera.

- W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy wyraźny trend: pojawia się wiele powieści zagranicznych, które cieszą się coraz większą popularnością - podkreśla rozmówca Polskiego Radia, dodając, że jego zdaniem modę na powieści zza granicy napędza Booktok, czyli konta na TikToku poświęcone czytaniu i książkom.

Krótka lista tytułów, spośród których jury wyłoniło zwycięzcę, składała się z sześciu pozycji, które powstały w językach: hiszpańskim, niemieckim, szwedzkim, koreańskim, niderlandzkim i portugalskim.

Na tzw. długiej liście znalazła się w tym roku książka "Białe noce” Urszuli Honek w tłumaczeniu Kate Webster.

Zobacz także

2023-12-16, godz. 08:56 Benefis Róży Król w Książnicy Pomorskiej Róża Król - prezes szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów kończy 80 lat. Z tej okazji wczoraj w Książnicy Pomorskiej odbył się jej benefis. » więcej 2023-12-14, godz. 13:40 Przemysław Neumann wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie W konkursie na stanowisko dyrektora Filharmonii w Szczecinie wpłynęły trzy oferty. » więcej 2023-12-12, godz. 18:02 Andrzej Wierciński otworzy cykl koncertowy „Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” [WIDEO, AUDIO i ZDJĘCIA] Chopinowski dramatyzm i melancholia, czyli Andrzej Wierciński w Szczecinie. Jego piątkowy występ, 15 grudnia 2023 roku, zainauguruje nowy cykl koncertów w Willi Lentza. » więcej 2023-12-12, godz. 08:09 Znamy listę filmów nominowanych do Złotych Globów Poznaliśmy pełną listę filmów nominowanych do statuetek Złotych Globów. Wydarzenie to jest symbolicznym początkiem sezonu przyznawania najważniejszych nagród w dziedzinie szeroko pojętego światowego kina. » więcej 2023-12-11, godz. 08:30 Szczecińscy artyści w „Muzycznej Podróży Śladami Grünebergów” [WIDEO, ZDJĘCIA] Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu. » więcej 2023-12-09, godz. 15:13 Ratujmy zabytkowe organy Grünebergów [ZDJĘCIA] W niedzielę, 10 grudnia 2023 roku, o godzinie 15 w ramach "Muzycznej Podróży Śladami Grünebergów" w kościele w przygranicznej miejscowości Menkin odbędzie się kolejny festiwalowy koncert. » więcej 2023-12-09, godz. 08:58 Wybitni soliści zagrali w Złotej Sali Filharmonii w setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego [ZDJĘCIA] Bartłomiej Nizioł - fenomenalny skrzypek urodzony w Szczecinie, Piotr Sałajczyk - świetny pianista, ceniony interpretator muzyki najnowszej i Krzysztof Grzybowski - jeden z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych, zagrali wczoraj… » więcej 2023-12-08, godz. 09:16 Chór Akademicki ZUT i Pogoń zapraszają na wspólne kolędowanie To okazja do poczucia atmosfery nadchodzącego Bożego Narodzenia i zachęta do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek na stadionie Pogoni Szczecin - mówił w "Rozmowach pod krawatem" profesor Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny… » więcej 2023-12-08, godz. 09:00 Bartłomiej Nizioł zagra w Szczecinie w setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego Życiorysy każdego z kompozytorów, których dzieła wybrzmią w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie mogłyby posłużyć za doskonały scenariusz do niejednego filmu. Bohaterami wieczoru będą bowiem: Roman Palester… » więcej 2023-12-06, godz. 10:27 Trwają prace przy modernizacji stargardzkiego amfiteatru W połowie przyszłego roku mieszkańcy Stargardu zasiądą na widowni w pełni przebudowanego amfiteatru. » więcej
48495051525354