Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
Najnowszy spektakl w Teatrze Polskim odwołuje się do przełomowych momentów w biografii poetki, fragmentów jej twórczości i korespondencji.

Zależało mi by nie utrwalać wizerunku pomnikowego poetki, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości - mówił po wczorajszej premierze reżyser i scenarzysta Krzysztof Popiołek.

- Postać Wisławy Szymborskiej podsunął mi dyrektor Adam Opatowicz i to było studiowanie jej przez kilka miesięcy. Studiowanie biografii, korespondencji, antologii wierszy i wszelkich dostępnych materiałów, też w postaci wywiadów, nagrań, rejestracji, tak, żeby zobaczyć ją trochę nie jako takie wyobrażenie funkcjonujące w świadomości społecznej, który jest, umówmy się bardzo takie pomnikowe, jednak bardzo nie chciałem powtarzać schematu - mówi Popiołek.

Zaskoczyło mnie jak wiele w niej i jej poezji smutku - mówił dalej Popiołek.

- Ta tajemnica, którą ona budowała wokół siebie za swojego życia, jest bardzo ugodząca i tym bardziej próbowałem zrozumieć, jaki rodzaj doświadczenia ufundował tę poezję. Skąd ta siła pomimo wszystkiego? Skąd ta pogoda ducha przeciwko tym czasom, które się działy i tym doświadczeniem, tym cmentarzyku? Pamiętam, jak wstrząsnęło mną to pochowanie wszystkich bliskich ludzi jeszcze ze swojego życia. Ile to pogrzebów, ile to rozstanie, jak to musiało boleć, kiedy została sama - dodaje Popiołek.

Najbliższy pokaz "Tragedii Sztokholmskiej" jeszcze dziś o 19:00, kolejne we wrześniu.
Zależało mi by nie utrwalać wizerunku pomnikowego poetki, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości - mówił po wczorajszej premierze reżyser i scenarzysta Krzysztof Popiołek.
Zaskoczyło mnie jak wiele w niej i jej poezji smutku - mówił dalej Popiołek.

Zobacz także

2024-01-06, godz. 07:37 Aleksander Dębicz i Rune Bergmann owacyjnie przyjęci na Noworocznym Koncercie Prezydenckim [ZDJĘCIA] Utwory z wielkich hollywoodzkich produkcji. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas Noworocznego Koncertu Prezydenckiego, obok muzyki Victora Younga do filmu „Samson i Dalila” oraz Tańców symfonicznych… » więcej 2024-01-05, godz. 07:31 Aleksander Dębicz uświetni Koncert Prezydencki w Złotej Sali Filharmonii Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. Jak co roku, wraz z Prezydentem Miasta Szczecin, zapraszamy dziś na to wydarzenie. Tym razem zabrzmi muzyka George'a Gershwina, Victora Younga… » więcej 2023-12-28, godz. 00:01 Ostatnie w tym roku wydanie cyklu [3x1]. [WIDEO, ZDJĘCIA] Na naszej scenie gościliśmy Sadowskiego. » więcej 2023-12-26, godz. 18:00 Altowiolista w [3x1]? Dlaczego nie! [WIDEO, ZDJĘCIA] W najbliższą środę po godz. 23.00. » więcej 2023-12-24, godz. 10:24 Nie żyje Izabella Cywińska W wieku 88 lat zmarła wieloletnia dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu i reżyserka teatralna i filmowa Izabella Cywińska. O jej śmierci poinformował dyrektor teatru Piotr Kruszczyński. » więcej 2023-12-22, godz. 10:58 Świąteczny prezent od Chóru „Belcanto” w Szczecinie [ZDJĘCIA] Powstał w 1974 roku z inicjatywy Iwony Mróz-Dudek. Dziecięcy chór „Belcanto” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie, obecnie pod dyrekcją dr Katarzyny Ganczarskiej, sprawił prezent… » więcej 2023-12-20, godz. 20:31 "Przepiękne dziecięce przedstawienie" w Operze na Zamku [ZDJĘCIA] Dzieci ze szkoły baletowej Kuzmina wystąpiły w przedstawieniu "Dziadek do Orzechów" w szczecińskiej Operze na Zamku. » więcej 2023-12-20, godz. 15:47 Kino Pionier ma nowego właściciela Miasto oficjalnie przejęło Kino Pionier w Szczecinie. W środę zastępca prezydenta Anna Szotkowska podpisała akt notarialny. » więcej 2023-12-18, godz. 14:06 Lizak: to książka o tym, jak wrogowie Polski niszczyli naszą kulturę i społeczeństwo Od pierwszego rozbioru do czasów współczesnych - jak wrogowie naszego kraju niszczyli polską kulturę i społeczeństwo - o tym traktuje najnowsza książka dr Wojciecha Lizaka. W "Rozmowie pod krawatem" zapraszał na prezentację tego… » więcej 2023-12-16, godz. 15:42 Andrzej Wierciński zainaugurował cykl koncertów „Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” [WIDEO, AUDIO, ZDJĘCIA] Dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Wczoraj, 15 grudnia 2023 roku, w Rezydencji Augusta Lentza zainaugurowano cykl koncertów pt. „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. » więcej
47484950515253