Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wystawa „Powstanie warszawskie – lustro pokoleń”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wystawa „Powstanie warszawskie – lustro pokoleń”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Walka o wolność na grafikach, czyli wystawa w Muzeum Narodowym "Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona".
Prace Andrzeja Kowalczyka inspirowane fotografiami wojennymi można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wszystko po to, by upamiętnić Powstanie Warszawskie.
To cykl grafik pokazujących codzienne życie powstańców i najbardziej dramatyczne momenty powstania, jak masowe egzekucje, śmierć żołnierzy, cywilów, w tym kobiet i dzieci.

Na wernisażu obecna była uczestniczka Powstania Warszawskiego, wtedy 17-letnia sanitariuszka, Amelia Korycka. - Całe powstanie byłam w jednym szpitalu, w jednym miejscu. Miałam przeszkolenie sanitarne w Szarych Szeregach, więc nie było to dla mnie jakimś zaskoczeniem; czymś, z czym nie miałam do czynienia i nie miałam świadomości, co to jest.

- Niestety takie sceny, jak 80 lat temu wciąż są widoczne na świecie - mówi kierowniczka Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Mówimy nigdy więcej przy okazjach tego typu, przy rocznicach, kiedy obchodzimy wyzwolenie Auschwitz, kolejne rocznice powstania w getcie czy Powstania Warszawskiego. To "nigdy więcej" zostaje w powietrzu, do kolejnej rocznicy, a świat i tak robi swoje, nie mając w pamięci obrazów takich, jak na wystawie, albo kompletnie je lekceważąc.

Wystawa będzie dostępna do 2 października, czyli do dnia upadku powstania.
Na wernisażu obecna była uczestniczka Powstania Warszawskiego, wtedy 17-letnia sanitariuszka, Amelia Korycka.
- Niestety takie sceny, jak 80 lat temu wciąż są widoczne na świecie - mówi kierowniczka Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Zobacz także

2023-08-03, godz. 20:35 "Magia obłoków" w Teatrze Polskim "Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w czwartek wieczorem nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2023-07-30, godz. 08:46 Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA] W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej. » więcej 2023-07-29, godz. 10:10 Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. » więcej 2023-07-28, godz. 16:01 "Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany "Ostatnie Tango z Herbertem". » więcej 2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej
58596061626364