Owacjami na stojąco zakończył się koncert International Lutosławski Youth Orchestra w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra zamknęła 12. edycję projektu Filharmonii w Szczecinie w 30. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego.
Orkiestrową wersję Jego "Partity" przedstawiła znakomita skrzypaczka – Monika Sawczuk, na co dzień instrumentalistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
- Grałam w wielu młodzieżowych orkiestrach w kraju i na świecie, ale ten projekt wyróżnia się profesjonalizmem i tym, że jest nietuzinkowy. Jestem ogromną fanką muzyki współczesnej, dlatego cieszę się, że stworzył się projekt imienia Witolda Lutosławskiego. Wykonywanie jego dzieł jest wielkim zaszczytem dającym ogromną satysfakcję – powiedziała Monika Sawczuk.
Osiemdziesięciu młodych muzyków z kilkunastu krajów świata poprowadził maestro Przemysław Neumann.
- Jestem gorącym orędownikiem, żeby polską muzykę po prostu grać. Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki, to fantastyczne nazwiska. Do tego jeszcze Leonard Bernstein – najlepszy dyrygent wśród kompozytorów i najlepszy kompozytor wśród dyrygentów. No i wreszcie IX Symfonia z Nowego Świata Antonina Dvořáka. Ten program w całości bardzo pięknie zarezonował, publiczność bardzo ciepło go przyjęła, także ILYO to fantastyczny projekt – podsumował Przemysław Neumann.
Więcej o 12. edycji ILYO w magazynie "Trochę kultury" Radia Szczecin.
Zobacz także
2024-03-02, godz. 08:06
Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną.
» więcej
2024-03-01, godz. 09:15
Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii
Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława…
» więcej
2024-02-29, godz. 15:21
Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen…
» więcej
2024-02-29, godz. 07:53
Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia
Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku.
» więcej
2024-02-29, godz. 07:23
Kto w kolejce do Oscara?
Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca.
» więcej
2024-02-28, godz. 23:50
Zespół Dżamani zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Minikoncert odbył się w ramach kolejnej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-27, godz. 18:00
Dżamanizm w Radiu Szczecin... [ZDJĘCIA, WIDEO]
To w ramach kolejnego wydania cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-26, godz. 16:51
Protest aktorów Teatru Współczesnego: "Teatr to nie firma"
Aktorzy Teatru Współczesnego walczą o lepszy byt dla siebie i teatru.
» więcej
2024-02-26, godz. 14:27
Fryderyki 2024: artyści z naszego regionu reagują na nominacje
Łona, Katarzyna Nosowska, Andrzej Smolik, Marek Pędziwiatr i Lesław Matecki mają szanse na statuetki w kategoriach muzyki rozrywkowej.
» więcej
2024-02-24, godz. 16:31
Ewa Pobłocka z Recitalem Chopinowskim w Szczecinie
Nagrywa i koncertuje na całym świecie - to laureatka i jurorka wielu prestiżowych konkursów, w tym m.in. Międzynarodowego Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi klasy fortepianu i kursy mistrzowskie po obu stronach…
» więcej