Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Max Cegielski, pisarz i kurator wystawy w Trafo. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Max Cegielski, pisarz i kurator wystawy w Trafo. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę", opowiada o zapomnianej współpracy Polski i Ghany.
W latach 60. jednym z efektów współpracy Polski z Ghaną był pomnik ówczesnego prezydenta Kwame Nkrumaha autorstwa wtedy topowej polskiej rzeźbiarki Aliny Ślesińskiej.

Przetrwał zaledwie kilka miesięcy, ale współpraca gospodarcza przetrwała - mówi kurator wystawy w Trafo Max Cegielski.

- Wydaje mi się, że dzisiaj w naszej wyobraźni to raczej Trójmiasto łączy się z jakimiś podróżami daleko morskimi. Tak naprawdę w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem. Polska bardzo blisko współpracowała z Ghaną - mówi Cegielski.

Po odzyskaniu niepodległości Ghana chciała pójść własną drogą rozwoju gospodarczego, ale dawni kolonialiści chcieli mieć dalszy wpływ na kraje Afryki. I o tym między innymi mówi najnowsza wystawa w Trafostacji. Lubię tu wracać - dodał Cegielski.

- Szczecin cały czas chce eksplorować. Napisałem powieść "Prince Polonia", która wynikała z wystawy, ale jej akcja rozgrywała się w Szczecinie. Myślę, że mam jeszcze tutaj wiele tajemnic do odkrycia i wiele historii stąd do opowiedzenia - mówi Cegielski.

Wystawę w Trafostacji można obejrzeć do końca roku.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2024-01-19, godz. 15:18 Teatr w Planetarium. Pokazują opowieść o układzie słonecznym [ZDJĘCIA] Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zaprosiło do występów w Planetarium Teatr rozmaitości „Gwitajcie". » więcej 2024-01-19, godz. 09:38 Jekiel: dzięki Nieżychowskiemu w powojennym Szczecinie powstała opera Niemal wyprzedane koncerty poświęcone wyjątkowemu twórcy w historii Szczecina. Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wspominał w "Rozmowach pod krawatem" osobę szczególną dla powojennej kultury w mieście, czyli Jacka Nieżychowski… » więcej 2024-01-19, godz. 07:30 Jacek Nieżychowski odmienił kulturalne oblicze Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski [WSPOMNIENIE] Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego - hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku. » więcej 2024-01-18, godz. 23:23 Stargard w Szczecinie! Po tej wizycie śnieg stopnieje a mróz odpuści. » więcej 2024-01-18, godz. 07:00 Pożegnanie Janusza Majewskiego Na Wojskowych Powązkach miłośnicy filmu, przyjaciele filmowcy oraz jazzmani pożegnają Janusza Majewskiego. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14 w Domu Przedpogrzebowym, a po ceremonii nastąpi odprowadzenie urny do grobu… » więcej 2024-01-17, godz. 10:13 Spis uczniów najstarszych szczecińskich uczelni wydała Książnica Pomorska [WIDEO, ZDJĘCIA] Spis uczniów najstarszych szczecińskich uczelni wydała Książnica Pomorska. » więcej 2024-01-14, godz. 10:02 Koncert w przededniu 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena. Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, „Pod papugami” i „Płonąca stodoła”, to tylko niektóre piosenki z bogatego repertuaru Czesława Niemena. » więcej 2024-01-13, godz. 16:40 Don Diri Don koncertuje na Dalekim Wschodzie Chór Dziecięcy Don Diri Don ze Szczecina ruszył na podbój Tajlandii. Zespół zagra tam trzy koncerty. » więcej 2024-01-13, godz. 08:50 Owacyjne przyjęcie kolęd w wykonaniu studentów i pedagogów Akademii Sztuki | Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Przedłużona magia świąt Bożego Narodzenia. Wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały najpiękniejsze kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego. » więcej 2024-01-13, godz. 00:36 "Muzyka Miasta" w Słowianinie! W tę sobotę odbędą się koncertowe premiery trzech płyt szczecińskich zespołów. » więcej
46474849505152