Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Zespół Leszka Możdżera i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz
Zespół Leszka Możdżera i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz
Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
To było nie lada zadanie wybrać kilka spośród bardzo różnorodnych stu pięćdziesięciu. Muzykę do nich skomponowałem ponad dwadzieścia lat temu – powiedział światowej sławy oraz klasy pianista, kompozytor i aranżer Leszek Możdżer.

- Było bardzo dużo żądania krwi wroga i modlitw o porażkę wroga. Było to coś, co budziło mój wewnętrzny protest, ale znalazłem Psalmy chwalebne, w których Psalmista wychwala Pasterza, wychwala Boga, wychwala Stwórcę i do tego już byłem w stanie napisać muzykę, bo moje wnętrze się zgadzało się z tym przekazem – uzupełnił.

Dzieło owacyjnie przyjęte przez publiczność wykonał z zespołem Leszka Możdżera 90-osobowy Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

- Cudowny koncert, dla mnie osobiście również spełnienie marzeń. Grać z takimi profesjonalistami, to jest wielki zaszczyt i wielka radość. Czuliśmy niesamowitą energię przepływającą przez nas wszystkich. To jest przeżycie, które zapamiętamy na prawdę na długie, długie lata – stwierdziła dyrygentka.

Zadowolenia z wieczoru nie krył również Leszek Możdżer.

- Dużo radości, dużo entuzjazmu, no i przede wszystkim rozważania nad tym, po co jest cywilizacja i czego mamy się nauczyć, więc dziękujemy, że Państwo wpadli do Filharmonii w Szczecinie i posłuchali Psalmów Dawidowych w wykonaniu Leszka Możdżera (fortepian), Macieja Sikały (saksofony), Ola Walickiego (kontrabas) oraz Patrycji Betley (perkusja). Pod czujną ręką Sylwii Fabiańczyk-Makuch wystąpił Chór Politechniki Morskiej – podsumował Leszek Możdżer.

Koncert odbył się w ramach 11. edycji autorskiego projektu Chóru „Wspólne Brzmienia”.


Program
• Leszek Możdżer Psalmy Dawidowe

Wykonawcy
• Leszek Możdżer fortepian
• Maciej Sikała saksofon
• Olo Walicki kontrabas
• Patrycja Betley perkusja
• Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie
• Sylwia Fabiańczyk-Makuch dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem". » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej 2024-05-30, godz. 12:47 Premiera opery „Flis” Moniuszki w Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Około stu pięćdziesięciu artystów: studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie pracowało nad wystawieniem opery. Po ubiegłorocznym sukcesie „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, proponują… » więcej 2024-05-29, godz. 23:50 Zespół Lota zagrał w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Występ odbył się w ramach comiesięcznego cyklu [3x1]. » więcej
26272829303132