Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Anda Rottenberg została uhonorowana przez Akademię Sztuki w Szczecinie zaszczytnym tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
- Jest to dla nas wielki zaszczyt i honor, że możemy w ten sposób uznać wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe Pani Rottenberg – uzupełniła.
Laudację podczas uroczystości wygłosił dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. AS.
- Anda Rottenberg kształtuje polską sztukę, wystawy i instytucje od pięćdziesięciu lat – od lat sześćdziesiątych XX wieku, więc poznała nasz system instytucji kultury i funkcjonowania kuratorów ze wszelkich stron. Zrobiła wiele wybitnych wystaw, broniła artystów przed cenzurą, którą próbowali wprowadzić politycy różnych opcji politycznych. I sama przetrwała w tym systemie, który jest bardzo trudny, ponieważ sztuka współczesna w Polsce często była marginalizowana, negowana, niedofinansowana, więc fakt, że uzyskała taki status, właściwie celebrytki dzięki sztuce współczesnej i dzięki swoim książkom o sztuce współczesnej, jest wyjątkowym wydarzeniem w polskiej kulturze – stwierdził.
- Jestem wzruszona i zaszczycona – wyznała bohaterka wydarzenia.
- Mnie się wydaje, że żyłam dostatecznie długo, żeby się czegoś takiego doczekać. Z drugiej strony nie po to pracuję, żeby takie tytuły mnie spotykały. Natomiast, jeżeli przy tej okazji, ktoś rozpozna w tym wartość, to jest to dla mnie ogromny zaszczyt – jeszcze raz powtórzę – podsumowała Anda Rottenberg.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki.
Więcej o wydarzeniu w niedzielę, 17 listopada 2024 roku w „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin emitowanej od godziny 9.05 do 11.
Zobacz także
2022-11-07, godz. 14:27
„Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie "Zapach Sztuki".
» więcej
2022-11-06, godz. 12:54
Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA]
Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre…
» więcej
2022-11-06, godz. 08:13
Polskie filmy w Chicago
W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju.
» więcej
2022-11-05, godz. 14:30
W Willi Lentza „Poloneza czas zacząć...”
Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie dzisiejszym wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”.
» więcej
2022-11-05, godz. 09:38
Chór im. prof. Jana Szyrockiego zainaugurował obchody 70-lecia istnienia [WIDEO, ZDJĘCIA]
Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
» więcej
2022-11-05, godz. 09:16
Najnowszy film Marka Osajdy. Przedstawił historię znanego plakacisty
Historię Lexa Drewińskiego, twórcy plakatów nagradzanych na prestiżowych konkursach na całym świecie, opowiedział w swoim najnowszym filmie Marek Osajda.
» więcej
2022-11-05, godz. 08:43
Spotkanie z Agnieszką Holland. "O Holokauście nie wolno nam zapomnieć"
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
» więcej
2022-11-04, godz. 14:48
Ekologiczne meble i przedmioty na wystawie w INKU [ZDJĘCIA]
Meble i przedmioty do domowego użytku, te vintage i nowoczesne, z ekologicznych materiałów - to wszystko prezentowane będzie od piątku na wystawie "Baltic Home 2. Lokalny dialog" w szczecińskim Inkubatorze Sektorów Kreatywnych.
» więcej
2022-11-04, godz. 08:55
Chór imienia Profesora Jana Szyrockiego ma 70 lat [ZDJĘCIA
Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego…
» więcej
2022-11-01, godz. 20:30
Piotr Wardziukiewicz z laurem 16. Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2022
Ponad jedenaście tysięcy uczestników zgłosiło się do 16. Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2022. W gronie laureatów znalazł się Piotr Wardziukiewicz - wykładowca na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecini…
» więcej