Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Adam Zadworny. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni".
Będziemy wspominać naszego patrona Wojciecha Pszoniaka - mówi pomysłodawca i główny organizator festiwalu Piotr Muszyński.

- Niedawno ukazała się książka, która jest taką swoistą jego spowiedzią, wywiadem rzeką, niestety niedokończoną. Ale książka jest, więc na pewno taki wieczór poświęcony Wojtkowi będzie dla nas bardzo ważny. Cieszymy się, że przyjedzie jego żona - mówi Muszyński.

Wspomnienie o Wojciechu Pszoniaku zaplanowano na godzinę 18, a o 19 odbędzie się promocja książki "Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku" Adama Zadwornego.

To opowieść o największej katastrofie morskiej w powojennej Polsce. To dla mnie niemal osobista historia - mówi Zadworny.

- Jestem synem kapitana żeglugi wielkiej. Mój ojciec pracował w PŻM i ja wyrastałem wśród opowieści o katastrofach morskich. Niektórzy z kolegów mojego ojca zginęli na morzu, więc mój stosunek do sprawy "Heweliusza" był szczególny - mówi autor.

Wstęp na Festiwal Czytania jest bezpłatny, całość potrwa do poniedziałku.

25 listopada, poniedziałek
Radio Szczecin, Studio S1


godz. 17.00 - Niesłusznie zapomniany. Zygmunt Fortunat Miłkowski (pseudonim Teodor Tomasz Jeż).

Sylwetkę pisarza przedstawi dr Konrad Wojtyła.
Czytanie performatywne na podstawie twórczości pisarza, udział biorą: Przemysław Sadowski – aktor Teatru Polonia w Warszawie, Karol Wróblewski – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, Krzysztof Baranowski (piano) z Teatru Polskiego w Szczecinie.

godz. 19.00 - Simona K. Wołająca na puszczy. Monodram Agnieszki Przepiórskiej.

Będziemy wspominać naszego patrona Wojciecha Pszoniaka - mówi pomysłodawca i główny organizator festiwalu Piotr Muszyński.
To opowieść o największej katastrofie morskiej w powojennej Polsce. To dla mnie niemal osobista historia - mówi Zadworny.

Zobacz także

2023-07-30, godz. 08:46 Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA] W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej. » więcej 2023-07-29, godz. 10:10 Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. » więcej 2023-07-28, godz. 16:01 "Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany "Ostatnie Tango z Herbertem". » więcej 2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej 2023-07-08, godz. 20:13 Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA] Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger. » więcej
60616263646566