Spośród 284 zgłoszeń partytur nadesłanych z ponad 40 krajów świata jury wybrało pięć utworów, które zabrzmią po raz pierwszy w Szczecinie. W piątek w Złotej Sali Filharmonii finał III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Szczecińskich symfoników, którzy prawykonają dzieła poprowadzi jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej, prof. Szymon Bywalec.
- Ta edycja na pewno jest wyjątkowa, ale nie tylko z tego względu, że było tak dużo zgłoszeń – świetnych partytur. Z tych zostało wybranych pięć, więc mogą sobie Państwo wyobrazić, przy takim odsiewie, muszą to być dzieła znakomite. I tak też uważam, że są to znakomite utwory, które dzisiaj zabrzmią – uzupełnił dyrygent.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics – powiedział profesor.
- Bardzo zaawansowane utwory, tym razem troszeczkę starszych twórców, ponieważ średnia wieku kompozytorów, to około 40 lat. Z tego widać, że orkiestra jako doskonały instrument jest atrakcyjna przede wszystkim dla starszych kompozytorów. Dzieje się tak z tego powodu, że na orkiestrę nie jest tak łatwo napisać. Trzeba wielu lat ćwiczeń, prób i wielu napisanych utworów, żeby tę biegłość uzyskać. Dlatego też będziemy mieli do czynienia z utworami świetnymi również warsztatowo, nie mówiąc o emocjach, które zostaną przekazane – podsumował prof. Szymon Bywalec.
Laureatów Konkursu poznamy po werdykcie jury i publiczności poprzedzonym koncertem rozpoczynającym się o godzinie 19.
Pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – fundator nagród będący także z Filharmonią w Szczecinie współorganizatorem przedsięwzięcia.
Program
utwory wyłonione w pierwszym etapie konkursu (kolejność koncertowa):
• Poiché non vi sarà più notte, né luce di sole – Massimo Lauricella (Włochy)
• asc / desc – (no) ending – Maciej Kabza (Polska)
• The Treachery of Images – Emircan Pehlivan (Turcja)
• Three Differential Fantasies – Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Sussicran virtual complex – Girolamo Deraco (Włochy)
• asc / desc – (no) ending – Maciej Kabza (Polska)
• The Treachery of Images – Emircan Pehlivan (Turcja)
• Three Differential Fantasies – Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Sussicran virtual complex – Girolamo Deraco (Włochy)
Wykonawcy
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Szymon Bywalec – dyrygent
Zobacz także
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej