Pięć premierowych dzieł symfonicznych spośród 284. z całego świata zabrzmiało w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Jury pod przewodnictwem prof. Aleksandra Nowaka ogłosiło wyniki III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Publiczności za utwór „asc / desc – (no) ending” otrzymał Maciej Kabza – asystent z Katedry Kompozycji Wydziału Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
- Jestem niezwykle podekscytowany, ale też jestem niezwykle zaszczycony, że zarówno jury, jak i publiczność doceniła mój utwór. Został doceniony kunszt techniki kompozytorskiej, ale również ta warstwa emocjonalna, ta historia, która szła za tym utworem. Jest to na prawdę niezwykle budujące. Daje taką motywację do dalszej pracy, do dalszego rozwoju. Mam nadzieję, że ten utwór jeszcze zostanie niejednokrotnie wykonany, bo rzeczywiście przyniósł mi wiele satysfakcji – stwierdził twórca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Szczecińskich symfoników, którzy prawykonali m.in. dzieło Macieja Kabzy poprowadził jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej, prof. Szymon Bywalec.
- Kompozytor postawił przede wszystkim na kolor, na barwę i operowanie spektralne dźwiękiem. Tutaj całe wyzwanie stanowiło uzyskanie właśnie tego koloru, który wymarzył sobie kompozytor, czy nawet wykreowanie tego koloru, co nie jest proste, bo orkiestra na co dzień nie gra tego typu utworów barwowych. Oczywiście potrafi zagrać wszystkie efekty, które kompozytor sobie zażyczył, ale oprócz zagrania trzeba jeszcze je jakoś ze sobą połączyć, trzeba tę barwę w pewien sposób wrażliwie kształtować, no i to się udało – podsumował prof. Szymon Bywalec.
Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – fundator nagród będący także z Filharmonią w Szczecinie współorganizatorem przedsięwzięcia.
Laureaci Konkursu
Po wysłuchaniu wszystkich pięciu prawykonań jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowaka, w składzie: Szymon Bywalec, Szymon Godziemba-Trytek, Przemysław Neumann, Diana Rotaru, Michał Ziółkowski oraz Anna Maria Huszcza – sekretarz konkursu, bez prawa głosu, zdecydowało, że:
• Maciej Kabza (Polska) otrzymał Pierwszą Nagrodę za utwór „asc / desc – (no) ending”
• Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania) – Drugą Nagrodę za utwór „Three Differential Fantasies”
• Massimo Lauricella (Włochy) – Trzecią Nagrodę za utwór „Poiché non vi sarà più notte, né luce di sole”
Przyznano także dwa wyróżnienia dla:
• Emircana Pehlivana (Turcja) za utwór „The Treachery of Images” i
• Girolamo Deraco (Włochy) za utwór „Sussicran virtual complex”
Swoje nagrody przyznały także orkiestra i publiczność:
• Nagrodę Orkiestry otrzymał Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Nagrodę Publiczności Maciej Kabza (Polska)
Zobacz także
2024-03-10, godz. 09:56
Jakub Kuszlik owacyjnie przyjęty w Willi Lentza
Gorące przyjęcie publiczności za błyskotliwe interpretacje. Jakub Kuszlik - wybitny pianista młodego pokolenia wystąpił wczoraj, 9 marca 2024 w Szczecinie w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
» więcej
2024-03-09, godz. 14:19
Jakub Kuszlik zagra Recital Chopinowski w Willi Lentza
Najlepszy Polak 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. Zdobywca 4. miejsca oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na tym konkursie. Jakub Kuszlik zagra w sobotę…
» więcej
2024-03-09, godz. 10:30
Historia Sydonii von Borck doceniona na Poznańskich Targach Książki
Mocny szczeciński akcent na Poznańskich Targach Książki: Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym.
» więcej
2024-03-09, godz. 08:55
Oscary. "Ten film jest jak uderzenie młota..."
Zrealizowany w pełni w naszym kraju film "Strefa interesów" będzie polskim wątkiem podczas odbywającej się w ten weekend w Hollywood 96. ceremonii rozdania filmowych Oscarów. Obraz ma szansę na wygraną w kilku kategoriach.
» więcej
2024-03-08, godz. 12:09
Filmowa współpraca Zbigniewa Preisnera i Chóru Politechniki Morskiej [ZDJĘCIA]
Co łączy jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, festiwal w Cannes i Chór Politechniki Morskiej? Zbigniew Preisner zaprosił do współpracy nad muzyką do włoskiego filmu chórzystów szczecińskiej uczelni, a produkcja…
» więcej
2024-03-08, godz. 09:17
Dyrektor artystyczny: pracownicy Teatru Współczesnego są u kresu sił
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
» więcej
2024-03-08, godz. 07:48
Baltic Neopolis Orchestra poleca w Dniu Kobiet „Czardasza na obcasach”
Od 2008 roku regularnie pracuje nad światowym repertuarem kameralnym. Chętnie bierze udział w projektach awangardowych. Doceniana na świecie wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Lubi sprawiać swoim melomanom niespodzianki…
» więcej
2024-03-08, godz. 07:19
"Szczecin to TEŻ! moje miasto"
"Szczecin to TEŻ! moje miasto" - to motyw przewodni wystawy fotografii, których autorem jest Krzysztof Dolinny. Wernisaż odbył się w czwartek w szczecińskich ProMediach.
» więcej
2024-03-07, godz. 07:19
Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie
Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m…
» więcej
2024-03-06, godz. 09:38
Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie.
» więcej