FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Rejestracja przez Sąd Najwyższy w Warszawie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Przed gmachem sądu: Jan Kułaj niesiony przez Władysława Grzybowskiego (z lewej) i Wiesława Piotra Kęcika (z prawej), 12 maja 1981 r. Fot. z zasobu AIPN (Kolekcja fotografii Jana Hausbrandta cz. 2 - Życie codzienne w PRL)
Rejestracja przez Sąd Najwyższy w Warszawie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Przed gmachem sądu: Jan Kułaj niesiony przez Władysława Grzybowskiego (z lewej) i Wiesława Piotra Kęcika (z prawej), 12 maja 1981 r. Fot. z zasobu AIPN (Kolekcja fotografii Jana Hausbrandta cz. 2 - Życie codzienne w PRL)
Po likwidacji przez komunistów Polskiego Stronnictwa Ludowego, polscy chłopi pozostali na długie lata osamotnieni w walce o ziemię i obronę swoich praw. Dopiero powstanie robotniczej „Solidarności" zmobilizowało środowiska wiejskie do działania.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” powstał jako związek zawodowy rolników, była to część ruchu „Solidarności” zapoczątkowanego w sierpniu 1980. Legalizacja związku stała się możliwa dzięki zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981 roku. Władze PRL odmawiały prawa bytu związkowej reprezentacji rolników, co wywołało strajki chłopskie w styczniu 1981r. Ostatecznie w wyniku ugięcia się komunistycznego rządu, związek zarejestrowano 12 maja 1981 r. Powstał w wyniku połączenia trzech rolniczych związków zawodowych: NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Wiejska”, NSZZ „Solidarność Chłopska” i Chłopskich Związków Zawodowych. Reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Zdarzyło się 40 lat temu" opowiada o tym jak Artur Balazs i Andrzej Fedeńczak, rolnicy z Pomorza Zachodniego tworzyli Solidarność Rolników Indywidualnych.
Reportaż Małgorzaty Furgi powstał przy współpracy ze Zdzisławem Tararaką. Zapraszamy
"Zdarzyło się 40 lat temu" - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: dr Bogusław Wójcik, wykładowca w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Autor m.in. książek: Represje aparatu komunistycznego wobec PSL na Rzeszowszczyźnie w latach 1945–1949, autor wspólnie z Januszem Borowcem publikacji Strajki i porozumienia w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie 1980/1981. Przebieg, realizacja, obchody rocznicowe.
 

Zobacz także

2023-11-29, godz. 03:23 „Opowieść na otwartej ranie” – reportaż Agaty Rokickiej. W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2023-11-28, godz. 08:44 "Stać mnie na wiele" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zbudował siebie od nowa, swoje talenty zamienił w moc. Artystyczne działanie daje mu siłę do życia. Fotografuje, pisze wiersze i teksty piosenek, śpiewa… » więcej 2023-11-23, godz. 06:00 "Portugalczyk ze Szczecina" - reportaż Małgorzaty Frymus Emanuel Salwador to koncertmistrz ze Szczecina i najpopularniejszy Portugalczyk w naszym mieście. Nad Odrę przywiodła bohatera dzisiejszego reportażu - miłość… » więcej 2023-11-22, godz. 06:00 „Nie żałuję” – reportaż Anny Kolmer Wietnamska diaspora w Polsce zaczęła kształtować się pod koniec lat 50 ub. wieku, kiedy to do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać Wietnamczycy, chcący… » więcej 2023-11-21, godz. 05:27 "Zrobione z miłością" – reportaż Małgorzaty Furgi Środek miasta z dużą ilością połączeń tramwajowych i autobusowych to dobre miejsce na stworzenie Centrum Integracji Polsko – Ukraińskiej w Szczecinie… » więcej 2023-11-20, godz. 23:00 „Odkrywcy Wyobraźni” Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka - już od piątku w Książnicy Pomorskiej Przed nami święto literatury w Szczecinie, już w piątek rozpocznie się kolejny Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Gośćmi XI edycji spotkań będą… » więcej 2023-11-20, godz. 09:59 "Krzywda" - audiobook w Radiu Szczecin Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-11-16, godz. 05:00 „Wąwóz pamięci” - reportażu Anny Kolmer Piaseczno -niewielka wieś położona w odległości ok. 7 km na południe od Trzcińska-Zdrój, na dawnym trakcie wiodącym do Dębna. Swoimi korzeniami sięga… » więcej 2023-11-15, godz. 06:00 „Tywa” – reportaż Anny Kolmer Tywa jest jedną z ciekawszych rzek regionu. Długość rzeki wynosi 48 km. Swój początek bierze w okolicach Trzcińska-Zdroju i płynie przez gminę Banie… » więcej 2023-11-14, godz. 16:06 „Spowiedź alkoholika” - słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna w ramach projektu "Puk, puk! Jesteśmy tu" W ubiegły czwartek w „Fonosferze” prezentowaliśmy słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna, organizację pożytku publicznego w ramach projektu… » więcej
1011121314