FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. materiały wydawnictwa Bellona
fot. materiały wydawnictwa Bellona
Ina Benita to bez wątpienia jedna z najbardziej tajemniczych i intrygujących przedwojennych aktorek.
Gwiazda kina i kabaretu tamtego okresu, a także scenarzystka i autorka tekstów piosenek. Przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków oskarżana o kolaborację z Niemcami. Po wojnie ślad po niej zaginął. Marek Teler, w oparciu o nieznane dotychczas źródła, odkrywa tajemnicę jej życia i powojenne losy artystki. O książce "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci", rozmawiałam z jej autorem. Książka ukazała się 2 czerwca.
O życiu i twórczości Iny Benity mówią: Piotr Gacek, autor doskonałej biografii "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć", pisarz Marcin Szczygielski autor książki "Poczet królowych polskich", reżyser Jacek Papis twórca m.in dokumentu "Hollywood nad Wisłą czyli gwiazdy przedwojennego kina w Polsce" oraz wnuk Iny Benity Greg Scudder .
Nagrania do audycji gromadziłam od lutego 2018 r. do dziś.

Zapraszam Joanna Skonieczna
Ina Benita, okładka tygodnika Kino
Ina Benita, okładka tygodnika Kino
Posłuchaj audycji Joanny Skoniecznej
To jedna z najbardziej zaskakujących historii polskiego kina. Po 70 latach udało się odkryć nieznane losy przedwojennej polskiej gwiazdy Iny Benity. Od czasu zakończenia IIWŚ sądzono, że Benita razem z maleńkim synkiem zginęła w kanałach podczas Powstania Warszawskiego. Okazało się jednak, że przeżyła wojnę i zmarła w 1984r. w USA. Dlaczego ta popularna aktorka postanowiła zniknąć?
Według wielu historyków filmu krótka kariera aktorska Iny Benity była jedną z najbardziej fascynujących w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednak na wielkim talencie i wyjątkowych kreacjach aktorskich Iny Benity cieniem położyły się niechlubne wydarzenia z okresu okupacji.
Przed wojną błyszczała na ekranie obok Eugeniusza Bodo, Mieczysławy Ćwiklińskiej czy Stanisławy Wysockiej. Występowała w kabaretach, teatrach i kinie. Grała w komediach: m.in. "Jaśnie pan szofer", "Ja tu rządzę" czy "Sportowiec mimo woli" oraz dramatach np. w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda "Ludzie Wisły" czy „Serce matki”.
Ina Benita miała reprezentować Polskę na pierwszym festiwalu filmowym w Cannes, który miał się odbyć we wrześniu 1939 r. Miał być tam prezentowany m.in film z jej udziałem "Czarne diamenty". Festiwal odwołano z powodu wybuchu IIWŚ.
Zapraszam do wysłuchania kolejnej audycji „Benici”, Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2024-05-23, godz. 12:23 "Wyjątkowy Klub Czytających Rodzin" – reportaż Małgorzaty Furgi Od 23 lat Fundacja ABC 21 Cała Polska Czyta Dzieciom zachęca dorosłych do czytania dzieciom książek. Wspiera mądre wychowanie, prowadzi programy edukacyjne… » więcej 2024-05-22, godz. 06:00 „Ja niczego więcej nie potrzebuję” – reportaż Janusza Wilczyńskiego Pomaganie zwierzętom było dla niej ważne od dzieciństwa. Aby lepiej pomagać Marzena Białowolska - Barnyk zdobyła tytuł technika weterynarii. Od 2013 roku… » więcej 2024-05-21, godz. 12:16 "Ja wiem lepiej" - reportaż Anny Kolmer Niedawno w Goleniowie zakończył się 33. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art. Tegoroczny temat konkursu to „Wszystkie kolory muzyki”. Organizatorem… » więcej 2024-05-20, godz. 09:44 "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego - audiobook w Radiu Szczecin Tajemnicze Bractwo Sprawiedliwych i tajne narady polityków. W Szczecinie coraz częściej giną świadkowie tragicznego wypadku tramwajowego. Kto i dlaczego pozbywa… » więcej 2024-05-16, godz. 06:00 „Mała Polka ze Staffelde” - reportaż Joanny Skoniecznej Polacy coraz częściej startują w wyborach lokalnych w Niemczech. 9 czerwca odbędą się nie tylko wybory do Parlamentu Europejskiego, ale także lokalne wybory… » więcej 2024-05-15, godz. 06:00 "Rejs na Bary" - reportaż Anny Kolmer Najwięcej Państwowych Gospodarstw Rolnych funkcjonowało na terenie naszego województwa. Jednym z nich był Krzymów, działający w niewielkiej wsi położonej… » więcej 2024-05-14, godz. 06:00 „Kto jak nie Ty” - reportaż Małgorzaty Furgi Kto jak nie Ty, usłyszała od swojej dorosłej córki pani Agnieszka na wieść, że chcą utworzyć z mężem Michałem rodzinę zastępczą. Wszystko zaczęło… » więcej 2024-05-12, godz. 19:14 "Szóstka" - kolejne odcinki audiobooka w Radiu Szczecin Pierwsza siedziba Teatru Lalek "Pleciuga" i "Staropolanka" - to m.in tam zajrzą w tym tygodniu słuchacze radiowego audiobooka. Na naszej antenie, od kilku… » więcej 2024-05-09, godz. 06:00 "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował… » więcej 2024-05-08, godz. 06:00 „Zaproszeni do Kręgu” – reportaż Małgorzaty Furgi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” powstał w 1969 roku i przez 50 lat działał w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie (dawniej Zespół… » więcej
89101112