FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. www.miniaturowe-domki.blogspot.com
fot. www.miniaturowe-domki.blogspot.com
„Cudowny świat i miasto Gryfino w miniaturze” to tytuł wystawy w nowej i niewielkiej autorskiej galerii, która powstała w Gryfinie. Gospodynią i autorką wszystkich prac, które można tam obejrzeć, jest Urszula Kwietniewska-Łacny. Galeria działa od piątku.
Pani Urszula wszystko co ją otacza odtwarza... w miniaturze. W skali 1:10 zrobiła już m.in. mieszkanie w którym spędziła dzieciństwo, przy ulicy Marchlewskiego w Gryfinie, odtworzyła też działające w tym mieście zakłady rzemieślnicze: szewski i zegarmistrzowski oraz lokalną księgarnię.
Wernisaż, stałej wystawy, jej prac odbył się w piątek. Galeria znajduje się w budynku Gryfińskiego TBS przy ul. Flisaczej 49 (klatka a). Ekspozycja jest dostępna we wtorki i środy w godz. 12.00-15.00 oraz w czwartki i piątki w godz. 15.00-18.00.
Swoją pracownię ma w mieszkaniu. Pełno w nim rozmaitych przedmiotów, które dla większości z nas są bezużyteczne. Bohaterka dzisiejszego reportażu potrafi zamienić je jednak w piękne przedmioty.
Opowiada o tym reportaż Joanny Skoniecznej „Miniaturzystka”. Realizacja dźwięku Krzysztof Skonieczny. Bohaterka reportażu, jest bardzo aktywną mieszkanką Gryfina, prowadzi także Uniwersytet Trzeciego Wieku w tym mieście oraz organizuje spotkania literackie.
Zapraszam do wysłuchania reportażu "Miniaturzystka" oraz rozmowy o tym jak ważna jest dla nas pasja, literatura i język ojczysty.
„Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej
prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Małgorzata Narożna z księgarni Fika
prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Małgorzata Narożna z księgarni Fika
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Co czas robi z językiem? Czy język ojczysty musi być czysty? Czy obce słowa „zachwaszczają” polszczyznę? Co ma wspólnego makaronizm z makaronem? Synonimy, antonimy, eponimy, chrematonimy - trudne nazwy ważnych słów. O slangu i innych odmianach języka. Czy każda grupa społeczna ma odrębny język? Po co nam przysłowia i frazeologizmy?
Te wszystkie pytania, to hasła spotkań z cyklu "Fika na języku", które rozpoczęły się w tym tygodniu w Szczecinie. Biorą w nich udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Zaplanowano pięć spotkań z młodzieżą, które prowadzi, znana językoznawczyni, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz rozmowy online o filozofii z Katarzyną Ciarcińską.
O projekcie z Małgorzatą Narożną księgarką i pomysłodawczynią spotkań oraz prof. Ewą Kołodziejek rozmawiała Joanna Skonieczna. Organizatorem projektu „FiKa na języku” jest księgarnia FiKa. Partnerem technologicznym inicjatywy jest Technopark Pomerania. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Szczegóły oraz harmonogram spotkań dostępne są na www.fikaszczecin.blogspot.com
 

Zobacz także

2023-11-13, godz. 13:25 "Krzywda" - audiobook na podstawie powieści Marka Stelara "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym… » więcej 2023-11-09, godz. 14:59 "Konferencja ze skazanym" - słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna Stowarzyszenie OFFicyna, organizacja pożytku publicznego przez ostatnie dwa lata realizuje projekt "Puk, puk! Jesteśmy tu". To działania skierowane do osób… » więcej 2023-11-08, godz. 10:24 "Po prostu Korfanty" - reportaż Eweliny Kosałki-Passii Był jednym z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego i jednym z twórców naszej niepodległości, który z poświęceniem i skutecznie… » więcej 2023-11-07, godz. 06:00 „Dbaj o zdrowie, dbaj o Zdroje” - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzi ludzie w taki oto sposób zareklamowali się na portalach społecznościowych: „Jesteśmy grupą licealistów z II LO w Szczecinie. Chcemy zmienić lub… » więcej 2023-11-02, godz. 09:38 „Złoty chłopak” – reportaż Katarzyny Michalak „Złoty chłopak” to opowieść Katarzyny Michalak o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie z Brzezin koło Łodzi. Marząc o wyprawie za ocean, Abraham dotarł… » więcej 2023-11-01, godz. 16:10 Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Najnowsza ekranizacja "Znachora" bije rekordy popularności w Netflixie, poprzednia - z 1981 zyskała miano kultowej, a pierwsza - z 1937 roku przyciągała tłumy… » więcej 2023-11-01, godz. 05:18 Zapalmy znicz pamięci dla Redaktora Zbigniewa Puchalskiego Miał szelmowski uśmiech, nienaganne maniery, był znakomitym organizatorem i strategiem. Doskonale poruszał się w peerelowskiej rzeczywistości. Przez wiele… » więcej 2023-11-01, godz. 06:00 „Jedenaste przykazanie” – reportaż Agaty Rokickiej 1 listopada w Polsce to wyjątkowy dzień. Odwiedzamy w tym dniu groby najbliższych, znajomych i przyjaciół. W naszym regionie mamy jeszcze groby byłych mieszkańców… » więcej 2023-10-31, godz. 06:00 „Pomocnicy misjonarzy” – reportaż Małgorzaty Furgi Wszystko zaczęło się kilka lat temu kiedy to ojciec Piotr Nawrot misjonarz z Boliwii zwrócił się do swojej studentki Beaty Hedzielskiej ze Szczecina z prośbą… » więcej 2023-10-30, godz. 15:34 "Włoska robota" - komedia Marka Stelara Ekipa w składzie: Szwagier, Misiek, jego żona Bożena i syn Jacek oraz towarzyszący im reporter radiowy Darek Kociborek, który ma relacjonować w radiu rodzinny… » więcej
1112131415