FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-11-01, godz. 06:00 „Jedenaste przykazanie” – reportaż Agaty Rokickiej 1 listopada w Polsce to wyjątkowy dzień. Odwiedzamy w tym dniu groby najbliższych, znajomych i przyjaciół. W naszym regionie mamy jeszcze groby byłych mieszkańców… » więcej 2023-10-31, godz. 06:00 „Pomocnicy misjonarzy” – reportaż Małgorzaty Furgi Wszystko zaczęło się kilka lat temu kiedy to ojciec Piotr Nawrot misjonarz z Boliwii zwrócił się do swojej studentki Beaty Hedzielskiej ze Szczecina z prośbą… » więcej 2023-10-30, godz. 15:34 "Włoska robota" - komedia Marka Stelara Ekipa w składzie: Szwagier, Misiek, jego żona Bożena i syn Jacek oraz towarzyszący im reporter radiowy Darek Kociborek, który ma relacjonować w radiu rodzinny… » więcej 2023-10-25, godz. 23:30 "Tam życie odczuwa się mocniej" - reportaż Małgorzaty Furgi Co powoduje, że ludzie wędrują w wysokie góry i zdobywają najwyższe szczyty świata? Na to pytanie można odpowiedzieć w prosty sposób. Z jednej strony… » więcej 2023-10-25, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa” - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2023-10-24, godz. 23:00 "Bezdzietne z wyboru" - Justyna Dżbik-Kluge [ROZMOWA] Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki… » więcej 2023-10-24, godz. 18:00 "Motylek tak na mnie mówiono" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu wychowała się w kochającej rodzinie. Jednak kiedy dowiedziała się, że została adoptowana, to straciła grunt pod nogami. Często myślała… » więcej 2023-10-24, godz. 15:08 "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych" - najnowsza książka Zbigniewa Rokity Szczecin, Wrocław, Zielona Góra, Witnica...a także Gdańsk - te wszystkie (i wiele innych) miejsca odwiedził Zbigniew Rokita pisząc i tworząc "Odrzanię"… » więcej 2023-10-20, godz. 09:56 "Fika" nadal fika [ROZMOWA] Z rynku znika jedna z najbardziej rozpoznawalnych szczecińskich księgarń kameralnych. Właścicielka, Małgorzata Narożna, poinformowała o tym kilka dni temu… » więcej 2023-10-19, godz. 12:00 "W świetle starej lampy" - reportaż Małgorzaty Furgi Ciepłe, miękkie światło, unikatowe zabytkowe meble i lampy oraz człowiek – pasjonat. Tak wygląda jeden z najstarszych zakładów rzemieślniczych w Szczecinie… » więcej
1314151617