FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-10-18, godz. 06:00 "Pies asystujący, pies przewodnik" - reportaż Małgorzaty Furgi 15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ten dzień to czas, w którym w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na osoby niewidome… » więcej 2023-10-17, godz. 05:39 "Akademia Przyszłości - projektowanie dobrego świata" - reportaż Małgorzaty Furgi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje w województwie zachodniopomorskim ciekawy projekt pilotażowy zatytułowany „Akademia Przyszłości”, wspierający… » więcej 2023-10-16, godz. 09:42 "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym… » więcej 2023-10-11, godz. 21:56 "Szachista" - reportaż Agaty Rokickiej 32 lata pracy w Radiu Szczecin, 24 lata na stanowisku redaktora naczelnego, po zmianach organizacyjnych w 1980 roku szef Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie… » więcej 2023-10-11, godz. 06:00 "Hit konkursu" – reportaż Anny Kolmer Nastolatki mają wiele problemów, których nie doświadczyli ich rodzice. Warto wiedzieć z czym zmagają się nastolatki, aby lepiej je zrozumieć i móc im… » więcej 2023-10-10, godz. 06:00 "Lepiej nie słuchać na czczo" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Gieno Mientkiewicz uprawiał ponad 30 różnych profesji i każdą z ogromnym zaangażowaniem. Teraz przystanął na… » więcej 2023-10-09, godz. 20:49 "Krzywda" - nowy audiobook w Radiu Szczecin "Krzywda" - nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w… » więcej 2023-10-05, godz. 06:00 "Nieodkryta komandoria" - reportaż Anny Kolmer Myślibórz i Templariusze? Jaki związek mają ze sobą te dwa słowa? Templariusze czyli Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona, byli założycielami… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pracownie modelarstwa zawsze przyciągały młodzież. To tam można było się nauczyć jak używać narzędzi i jak tworzyć modele. Pałac Młodzieży w Szczecinie… » więcej 2023-10-03, godz. 05:29 "Redaktorka od muzyki" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Teresa Podesławska była redaktorem muzycznym w PR Szczecin. Jej głos i drobną sylwetkę znało wielu melomanów. Często widywano ją na koncertach i festiwalach… » więcej
1415161718