FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. ze zbiorów muzeum
Fot. ze zbiorów muzeum
Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez dobrze ustawionej nawigacji trudno tam dojechać samochodem. A jednak ludzie z całej Polski przyjeżdżają, żeby odwiedzić prywatne muzeum jednego z mieszkańców Kierzkowa. W budynku, w którym w 1945 roku znajdowała się radziecka komendantura wojskowa, mieszka dziś Mirosław Wójcik, z zawodu rolnik, a z zamiłowania - amator antyków. Jak sam wspomina, od najmłodszych lat fascynowały go starocie. Już wtedy wiedział, że będzie zbierał pamiątki przeszłości. Z biegiem lat to przekonanie dojrzewało w nim i w końcu przerodziło się w prawdziwą pasję, a jej ukoronowaniem stało się prywatne Muzeum Regionalne w Kierzkowie Mirosława Wójcika.
W skład struktury organizacyjnej tej placówki wchodzi pięć działów: Oręża, Techniki Użytkowej, Dokumentów, Depozytów oraz Paleontologiczny.
Na potrzeby swojego muzeum Mirosław Wójcik zaadaptował - po gruntownym remoncie i odpowiednim wyposażeniu - cztery pomieszczenia na parterze swojego domu. Jak twierdzi - 99% eksponatów zakupił z prywatnych środków, pozostałe pochodzą z darowizn lub wymiany z innymi kolekcjonerami i muzeami. Nie przejmuje się, że nie wszyscy doceniają jego społeczną bezinteresowną działalność.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Pieniądze to nie wszystko" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. A naszym gościem będzie dziś Aleksander Ostasz - historyk, archeolog podwodny, dziennikarz, muzealnik, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zapraszamy po 22.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Aleksandrem Ostaszem - historykiem, archeologiem podwodnym, muzealnikiem, dyrektorem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
 

Zobacz także

2023-08-08, godz. 10:48 „Dawniej u Gertrudy” - reportaż Małgorzaty Frymus Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero nieco ponad 120 lat, to parafia, która obecnie… » więcej 2023-08-07, godz. 10:03 „Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica„ - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego W Fonosferze dziś słuchowisko „Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica„. Autorem audycji Radia Szczecin jest Sylwester Woroniecki, a realizatorem… » więcej 2023-08-03, godz. 11:00 "Z wizytą u Jagerów" - reportaż Małgorzaty Furgi Rodzinne gospodarstwo Agnieszki i Leszka Jagerów z Radziszewa ma 3 hektary. Właściciele uprawiają w nim w sposób tradycyjny warzywa i owoce, które potem… » więcej 2023-08-02, godz. 06:00 „Kto jak nie Ty” - reportaż Małgorzaty Furgi "Kto jak nie Ty" - takie słowa usłyszała od swojej dorosłej córki bohaterka dzisiejszego reportażu. Te słowa to reakcja na pomysł stworzenia rodziny zastępczej… » więcej 2023-08-01, godz. 05:00 „Cudowne przygody pana Pinzla rudego” - premiera słuchowiska na podstawie tekstu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Radiu Szczecin słuchowisko na podstawie opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Cudowne przygody pana… » więcej 2023-07-31, godz. 01:33 "Potomkowie świętych" - reportaż Anny Kolmer Góralice to stara wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z czasów średniowiecza. Położona jest w południowo-zachodniej części regionu, w powiecie… » więcej 2023-07-27, godz. 10:36 "Prawdziwy marynarz" - reportaż Anny Kolmer Na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie pojawiła się notka: "Miło nam poinformować, że trafiła do nas spuścizna kpt. ż.w. Wiktora Czappa, wieloletniego… » więcej 2023-07-26, godz. 06:00 „Mama na wyłączność” – reportaż Małgorzaty Furgi Matki dzieci niepełnosprawnych przyznają, że mają depresję, korzystają z pomocy psychoterapeutów, biorą leki albo nie wyspały się od kilkunastu lat… » więcej 2023-07-25, godz. 14:43 "Rozmowa z psem" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Nie możesz wyjść z domu, bo pies wyje. Ostatnia para butów została zjedzona. Gorzej jest, jeśli twój pupil zaczyna na ciebie warczeć, wzbudzając lęk… » więcej 2023-07-24, godz. 06:00 "Kilka kart z pamiętnika Wilnianki" – reportaż Małgorzaty Furgi Wyzwolenie Wilna i okolic spod okupacji niemieckiej dla miejscowej ludności oznaczało tylko chwilową radość z zakończenia wojny. Wkroczenie Armii Czerwonej… » więcej
2425262728