FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Kawiarenka Hemara" Teatr Polski w Szczecinie, fot. Małgorzata Frymus
"Kawiarenka Hemara" Teatr Polski w Szczecinie, fot. Małgorzata Frymus
"Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż z nas nie słyszał tych piosenek.
Ich twórcą jest Marian Hemar, a właściwie Marian Heszeles - jeden z najbardziej znanych przedwojennych piosenkarzy. Tak przed II wojną światową nazywano twórców szlagierów. Marian Hemar podczas wojny stracił niemal wszystkich bliskich, sam nie wrócił do Polski. W 1958 roku stał się cud, odnalazł swojego siostrzeńca, który mieszka w Szczecinie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu (z 2016 roku) Małgorzaty Frymus "Moim wujem był Hemar" w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
W reportażu Małgorzaty Frymus użyto fragmentów spektaklu Teatru Polskiego w Szczecinie"Kawiarenka Hemara" w reżyserii Adama Opatowicza i Andrzeja Poniedzielskiego. Utwory Mariana Hemara śpiewali Sylwia Różycka, Filip Cembala, Olga Adamska, Krzysztof Niewirowski.
Gościem po reportażu będzie dziś Marek Teler. Porozmawiamy o przedwojennych artystach, których biografie wymagają dziś jeszcze odkrycia.
Zapraszamy po godzinie 22.
"Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-08-06, godz. 22:56 "Ludzie o duszach retro" [Rozmowa] 6 manekinów w strojach historycznych, fotografie nawiązujące do czasów: wiktoriańskich, edwardiańskich, lat 20., lat 30. oraz lat 40. ubiegłego wieku oraz… » więcej 2024-08-03, godz. 12:44 "Szóstka" - ostatni odcinek radiowej powieści W poniedziałek po 21 w Fonosferze ostatni odcinek audiobooka na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego. "Szóstki" można było słuchać w Radiu Szczecin… » więcej 2024-07-31, godz. 09:49 "Lalka też człowiek" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Całe życie z lalką, czy to poważne zajęcie?" - z uśmiechem zadaje pytanie bohater reportażu. "Może i niepoważne, ale to jest moje miejsce" - odpowiada… » więcej 2024-07-30, godz. 15:02 "Czas na szkle zapisany" reportaż Anny Kolmer Wszystko zaczęło się w dniu, w którym na strychu dawnego goleniowskiego atelier fotograficznego znalezione zostały kartony pełne szklanych płytek. Okazało… » więcej 2024-07-28, godz. 21:23 "Szóstka" - audiobook w Radu Szczecin Jak zakończy się akcja w kościele św. Piotra i Pawła, czy wszyscy bohaterowie powieści przeżyją? W tym tygodniu, wielki finał i zakończenie audiobooka… » więcej 2024-07-25, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej Znikają pozostałości po pierwszej fabryce szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Chodzi o działającą w Lubinie firmę w której produkowano… » więcej 2024-07-24, godz. 11:45 "Niech pieśni niosą fale" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gdy świat cały jest moim mieszkaniem, kurs niepewny którym płynąć dziś muszę, wskaż mi drogę o dobra gwiazdo, wprost do domu zaprowadź mą duszę. Niech… » więcej 2024-07-23, godz. 00:38 "Pomaganie robi różnicę" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater dzisiejszej opowieści, Jakub Belina – Brzozowski urodził się i wychował w Szczecinie. Planował karierę naukową, ale los zdecydował inaczej. W… » więcej 2024-07-20, godz. 22:11 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Szczecin Łękno, Głębokie i Osowo - to tam w ostatnich odcinkach toczyła się akcja "Szóstki". Audiobook na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego… » więcej 2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej
45678