FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Pałac w Krzymowie
Pałac w Krzymowie
Najwięcej Państwowych Gospodarstw Rolnych funkcjonowało na terenie naszego województwa. Jednym z nich był Krzymów, działający w niewielkiej wsi położonej niedaleko Chojny.
Dzisiaj mieszkańcy popegeerowskich wsi próbują zachować pamięć o byłych pracownikach i miejscach, gdzie funkcjonowały PGR-y. Taką osobą jest m.in Krzysztof Sienkiewicz mieszkaniec wsi Bary, bohater reportażu Anny Kolmer „Rejs na Bary”.
Reportaż, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej, w magazynie Fonosfera, a po nim do rozmowa z Bartoszem Pankiem autorem książki "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach".
Rejs na Bary - reportaż Anny Kolmer
fot. materiały Wydawnictwa Czarne
fot. materiały Wydawnictwa Czarne
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Bartoszem Pankiem
Wciąż żywa jest niedokończona żałoba po pegeerach. Choć były one zhierarchizowane, patriarchalne i często przemocowe, to jednak dawały bezpieczne i przewidywalne życie - tak o swojej książce "Zboże rosło jak las" mówi autor Bartosz Panek, który był gościem magazynu Fonosfera.
Dodaje też, że nie ma jednej prawdy o pegeerach, mimo że wszystkie powołano do życia jednym dekretem i zamknięto jedną ustawą. Miały gwarantować wydajność, stabilne zatrudnienie i postęp techniczny wsi. Na niemal pół wieku zdominowały jej pejzaż, choć tworzono je również na terenie miast. Rzeczywistość zweryfikowała jednak wielkie plany i propagandowe postulaty władzy.
Dlaczego warto sięgnąć po książkę "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"? O tym z Bartoszem Pankiem rozmawiała Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej 2024-04-04, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi… » więcej 2024-04-03, godz. 11:56 "Spóźniłam się" - reportaż Agaty Rokickiej "Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci… » więcej
34567