FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Władze Meklemburgii Pomorza Przedniego chcą zaostrzyć przepisy dla osób przyjeżdżających z Polski. Wjeżdżając do Niemiec będzie trzeba, co dwa dni, przedstawiać ujemny wynik testu na koronawirusa. Nowe zasady będą obowiązywać jeśli niemiecki Instytut Roberta Kocha(RKI) uzna Polskę za kraj wysokiego ryzyka.
Pierwszy punkt wykonywania szybkich testów na obecność SARS-CoV-2 otwarto w sobotę(13.03) na przejściu granicznym Linken-Lubieszyn w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać otwarty jeszcze drugi punkt do testów na przejściu Ahlbeck-Świnoujście.
Szybkie testy mają być jednak znacznie tańsze niż te dotychczasowe, przy czym osoby pracujące w Meklemburgii mogą liczyć na ich częściową refundację.
Utrudnienia w przekraczaniu granicy trwają już od roku. 15 marca 2020r. granicę, z powodu rozszerzającej się epidemii, zamknęły polskie władze. Przejścia otwarto po fali protestów Polaków mieszkających lub pracujących w Niemczech.
Przypomnimy dziś reportaż, który powstał w czasie tych protestów. Po nim porozmawiamy o obecnej sytuacji na pograniczu. Od wielu miesięcy(szczególnie w sąsiadującej z naszym województwem Meklemburgii), w Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy utrudniające normalne funkcjonowanie mieszkańcom polsko-niemieckiego pogranicza.
Rok temu o tym co dzieje się na pograniczu rozmawiałam z organizatorkami protestu: Martą Szuster i Katarzyną Werth oraz mieszkańcami pogranicza: Radosławem Popielą, Martinem Hanfem, Marcinem Przybyszem i Przemysławem Jackowskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Joanny Skoniecznej „Pogranicze w kwarantannie" w realizacji dźwiękowej Krzysztofa Skoniecznego.
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku. fot Maciej Papke
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
protest w Rosówku w kwietniu 2020r. autorka reportażu w czasie nagrań, fot. Krzysztof Skonieczny
"Pogranicze w kwarantannie" reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Werth, Radosław Popiela, Bartosz Marosz
 

Zobacz także

2024-03-04, godz. 06:00 "Sierociniec" - premiera książki Przemysława Kowalewskiego „Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, ukaże się w najbliższą… » więcej 2024-02-29, godz. 06:00 "Śpiewać każdy może" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Ten kto śpiewa modli się dwa razy" - powtarzał mistrz "Poręba" czyli Jurek Porębski. To dzięki niemu wielu żeglarzy brało gitarę do ręki by opiewać… » więcej 2024-02-28, godz. 06:00 „Pamiętnik życia” – reportaż Anny Kolmer Powody dla których ludzie piszą pamiętniki są różne. Jednak podstawowym jest pragnienie zachowania w pamięci tego, co dla danej osoby czy grupy jest istotne… » więcej 2024-02-27, godz. 05:45 "Fotografia młodych Szczecinian" - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzieżowa Rady Miasta Szczecin to reprezentacja szczecińskiej młodzieży. Dwa lata temu młodzi ludzie postanowili przeprowadzić badania wśród swoich… » więcej 2024-02-26, godz. 06:00 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie… » więcej 2024-02-22, godz. 09:39 "Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno… » więcej 2024-02-21, godz. 15:40 „Jakub potrzebuje naszej pomocy” - reportaż Małgorzaty Furgi i Pawła Szewłogi W wigilię 2020 roku Jakub Znojek podjął próbę uniemożliwienia jazdy pijanemu kierowcy. Niestety ten w akcie desperacji przejechał Jakuba, który od tamtego… » więcej 2024-02-20, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Wolontariusze zajmujący się bezdomnymi kotami potrzebują domów tymczasowych prowadzonych również przez innych wolontariuszy. W takim domu leczy się chore… » więcej 2024-02-19, godz. 10:35 "Ptasznik" najnowsza książka Marka Stelara, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 "Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie… » więcej 2024-02-15, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci. Z dystrofią zmagają… » więcej
34567