FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Rejestracja przez Sąd Najwyższy w Warszawie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Przed gmachem sądu: Jan Kułaj niesiony przez Władysława Grzybowskiego (z lewej) i Wiesława Piotra Kęcika (z prawej), 12 maja 1981 r. Fot. z zasobu AIPN (Kolekcja fotografii Jana Hausbrandta cz. 2 - Życie codzienne w PRL)
Rejestracja przez Sąd Najwyższy w Warszawie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Przed gmachem sądu: Jan Kułaj niesiony przez Władysława Grzybowskiego (z lewej) i Wiesława Piotra Kęcika (z prawej), 12 maja 1981 r. Fot. z zasobu AIPN (Kolekcja fotografii Jana Hausbrandta cz. 2 - Życie codzienne w PRL)
Po likwidacji przez komunistów Polskiego Stronnictwa Ludowego, polscy chłopi pozostali na długie lata osamotnieni w walce o ziemię i obronę swoich praw. Dopiero powstanie robotniczej „Solidarności" zmobilizowało środowiska wiejskie do działania.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” powstał jako związek zawodowy rolników, była to część ruchu „Solidarności” zapoczątkowanego w sierpniu 1980. Legalizacja związku stała się możliwa dzięki zawarciu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich 19 lutego 1981 roku. Władze PRL odmawiały prawa bytu związkowej reprezentacji rolników, co wywołało strajki chłopskie w styczniu 1981r. Ostatecznie w wyniku ugięcia się komunistycznego rządu, związek zarejestrowano 12 maja 1981 r. Powstał w wyniku połączenia trzech rolniczych związków zawodowych: NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Wiejska”, NSZZ „Solidarność Chłopska” i Chłopskich Związków Zawodowych. Reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Zdarzyło się 40 lat temu" opowiada o tym jak Artur Balazs i Andrzej Fedeńczak, rolnicy z Pomorza Zachodniego tworzyli Solidarność Rolników Indywidualnych.
Reportaż Małgorzaty Furgi powstał przy współpracy ze Zdzisławem Tararaką. Zapraszamy
"Zdarzyło się 40 lat temu" - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: dr Bogusław Wójcik, wykładowca w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Autor m.in. książek: Represje aparatu komunistycznego wobec PSL na Rzeszowszczyźnie w latach 1945–1949, autor wspólnie z Januszem Borowcem publikacji Strajki i porozumienia w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie 1980/1981. Przebieg, realizacja, obchody rocznicowe.
 

Zobacz także

2023-10-31, godz. 06:00 „Pomocnicy misjonarzy” – reportaż Małgorzaty Furgi Wszystko zaczęło się kilka lat temu kiedy to ojciec Piotr Nawrot misjonarz z Boliwii zwrócił się do swojej studentki Beaty Hedzielskiej ze Szczecina z prośbą… » więcej 2023-10-30, godz. 15:34 "Włoska robota" - komedia Marka Stelara Ekipa w składzie: Szwagier, Misiek, jego żona Bożena i syn Jacek oraz towarzyszący im reporter radiowy Darek Kociborek, który ma relacjonować w radiu rodzinny… » więcej 2023-10-25, godz. 23:30 "Tam życie odczuwa się mocniej" - reportaż Małgorzaty Furgi Co powoduje, że ludzie wędrują w wysokie góry i zdobywają najwyższe szczyty świata? Na to pytanie można odpowiedzieć w prosty sposób. Z jednej strony… » więcej 2023-10-25, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa” - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2023-10-24, godz. 23:00 "Bezdzietne z wyboru" - Justyna Dżbik-Kluge [ROZMOWA] Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki… » więcej 2023-10-24, godz. 18:00 "Motylek tak na mnie mówiono" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu wychowała się w kochającej rodzinie. Jednak kiedy dowiedziała się, że została adoptowana, to straciła grunt pod nogami. Często myślała… » więcej 2023-10-24, godz. 15:08 "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych" - najnowsza książka Zbigniewa Rokity Szczecin, Wrocław, Zielona Góra, Witnica...a także Gdańsk - te wszystkie (i wiele innych) miejsca odwiedził Zbigniew Rokita pisząc i tworząc "Odrzanię"… » więcej 2023-10-20, godz. 09:56 "Fika" nadal fika [ROZMOWA] Z rynku znika jedna z najbardziej rozpoznawalnych szczecińskich księgarń kameralnych. Właścicielka, Małgorzata Narożna, poinformowała o tym kilka dni temu… » więcej 2023-10-19, godz. 12:00 "W świetle starej lampy" - reportaż Małgorzaty Furgi Ciepłe, miękkie światło, unikatowe zabytkowe meble i lampy oraz człowiek – pasjonat. Tak wygląda jeden z najstarszych zakładów rzemieślniczych w Szczecinie… » więcej 2023-10-18, godz. 06:00 "Pies asystujący, pies przewodnik" - reportaż Małgorzaty Furgi 15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ten dzień to czas, w którym w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na osoby niewidome… » więcej
1112131415