FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Agnieszka Pawłowska
fot. Agnieszka Pawłowska
"Dwa serduszka, cztery oczy”, "Gęsi za wodą", "Zielony mosteczek" oraz wiele, wiele innych ludowych pieśni czasami znamy z rodzinnego domu. Niestety niezbyt często potrafimy zaśpiewać cały utwór. Pieśni ludowe przez wiele lat nie były zbyt popularne. Od niedawna jednak coraz częściej śpiewają je także młodzi ludzie.
Czy muzyka ludowa jest dziś atrakcyjna dla typowego mieszczucha? Odpowiedzi na to pytanie w reportażu "Miastowi śpiewają na ludowo" szuka Małgorzata Furga. Reportaż dziś po 22. Zapraszamy. Po reportażu naszym gościem będzie dziś Krzysztof Kamiński - dyrektor muzyczny, instruktor kapeli i akompaniator Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Przypominamy też, że do końca kwietnia można wysyłać zgłoszenia do udziału w konkursie
„Jawor u źródeł kultury”. To konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. W tym roku konkurs ma charakter ogólnopolski. Mogą w nim wziąć udział także twórcy ludowi z Pomorza Zachodniego.

Aby się zgłosić trzeba wypełnić zgłoszenie, które można znaleźć na stronie Radia Szczecin
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi "Miastowi śpiewają na ludowo"
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Krzysztof Kamiński - dyrektor muzyczny, instruktor kapeli i akompaniator Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
 

Zobacz także

2024-05-02, godz. 23:00 "Beksa" - najnowsza powieść Marcina Grzelaka "Beksa to opowieść o ludziach i o tym, jak los potrafi spleść ich historie. Zaskakująca, smakowita i napisana pięknym językiem. Precyzyjna jak mechanizm… » więcej 2024-05-02, godz. 06:00 „Junak Konieczek” - reportaż Pauliny Zaremby Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował… » więcej 2024-05-01, godz. 06:00 "Kraina poplątanych dróg" – reportaż Małgorzaty Furgi Chcemy państwa zaprosić do tajemniczego świata, a mianowicie do Krainy poplątanych dróg. Bywają w niej często Teresa T. Maja i Jaro Reski. Tworzą stronę… » więcej 2024-04-30, godz. 10:48 "Zabawa dla dużych chłopców" - reportaż Anny Kolmer W województwie zachodniopomorskim jest 650 zamków ,dworów i pałaców ( w tym 288 obiektów wpisanych do rejestru zabytków) i prawie 1000 założeń parkowych… » więcej 2024-04-27, godz. 18:00 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Dlaczego w grudniu 1967 roku doszło w Szczecinie do tragedii i w wypadku tramwajowym zginęło wielu mieszkańców miasta? Prawdziwa historia stała się kanwą… » więcej 2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej
12345