FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Romana Wilkowska
Romana Wilkowska
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Historii można uczyć się na wiele sposobów. Nauczyciele i uczniowe ze szkół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczecinie i Gymnasium Carolinum w Neustrelitz postanowili dotrzeć do świadków historii. W ramach projektu „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość", opracowali losy ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie w obu krajach.
Polscy uczniowie wybrali małżeństwo Romany i Krzysztofa Wilkowskich z Wolina. Romana była więźniem obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Bendorf, jej mąż więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthof. Młodzi uczestnicy projektu przy wsparciu nauczycieli przygotowali poświęconą małżeństwu Wilkowskich wystawę, film oraz zebrali materiał na książkę. Reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość" opowiada o tym całym przedsięwzięciu. Premiera dzisiaj po 22-ej.

W reportażu wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu przygotowanego w ramach wspomnianego projektu przez Krzysztofa Warpachowicza.

Dodajmy, że koordynatorkami projektu były nauczycielki języka niemieckiego Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, a merytorycznie wspierali je nauczyciele historii – Grzegorz Czapski i Dariusz Szerszeń, zaś autorką publikacji książkowej „Ocalić od zapomnienia” jest nauczycielka języka polskiego – Mirosława Piaskowska-Majzel, wszyscy z I LO w Szczecinie.
„Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”- reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Jolantą Leśnik i Grzegorzem Czapskim
 

Zobacz także

2023-11-20, godz. 23:00 „Odkrywcy Wyobraźni” Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka - już od piątku w Książnicy Pomorskiej Przed nami święto literatury w Szczecinie, już w piątek rozpocznie się kolejny Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Gośćmi XI edycji spotkań będą… » więcej 2023-11-20, godz. 09:59 "Krzywda" - audiobook w Radiu Szczecin Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-11-16, godz. 05:00 „Wąwóz pamięci” - reportażu Anny Kolmer Piaseczno -niewielka wieś położona w odległości ok. 7 km na południe od Trzcińska-Zdrój, na dawnym trakcie wiodącym do Dębna. Swoimi korzeniami sięga… » więcej 2023-11-15, godz. 06:00 „Tywa” – reportaż Anny Kolmer Tywa jest jedną z ciekawszych rzek regionu. Długość rzeki wynosi 48 km. Swój początek bierze w okolicach Trzcińska-Zdroju i płynie przez gminę Banie… » więcej 2023-11-14, godz. 16:06 „Spowiedź alkoholika” - słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna w ramach projektu "Puk, puk! Jesteśmy tu" W ubiegły czwartek w „Fonosferze” prezentowaliśmy słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna, organizację pożytku publicznego w ramach projektu… » więcej 2023-11-13, godz. 13:25 "Krzywda" - audiobook na podstawie powieści Marka Stelara "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym… » więcej 2023-11-09, godz. 14:59 "Konferencja ze skazanym" - słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna Stowarzyszenie OFFicyna, organizacja pożytku publicznego przez ostatnie dwa lata realizuje projekt "Puk, puk! Jesteśmy tu". To działania skierowane do osób… » więcej 2023-11-08, godz. 10:24 "Po prostu Korfanty" - reportaż Eweliny Kosałki-Passii Był jednym z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego i jednym z twórców naszej niepodległości, który z poświęceniem i skutecznie… » więcej 2023-11-07, godz. 06:00 „Dbaj o zdrowie, dbaj o Zdroje” - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzi ludzie w taki oto sposób zareklamowali się na portalach społecznościowych: „Jesteśmy grupą licealistów z II LO w Szczecinie. Chcemy zmienić lub… » więcej 2023-11-02, godz. 09:38 „Złoty chłopak” – reportaż Katarzyny Michalak „Złoty chłopak” to opowieść Katarzyny Michalak o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie z Brzezin koło Łodzi. Marząc o wyprawie za ocean, Abraham dotarł… » więcej
910111213