FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-02-21, godz. 05:04 "Cała cerkiew jest ikoną" - reportaż Małgorzaty Frymus Jeden z najmłodszych zabytków Polski znajduje się w Zachodniopomorskiem - w Białym Borze. To Cerkiew Greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy… » więcej 2023-02-20, godz. 00:15 "Sydonia. Słowo się rzekło" - rozmowa z pisarką Elżbietą Cherezińską "Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła… » więcej 2023-02-15, godz. 06:00 "Szewc" – reportaż Anny Kolmer Automatyzacja i cyfryzacja dotyka coraz więcej obszarów naszego życia. Do coraz większej liczby zadań nie są już potrzebni ludzie… Nic więc w tym dziwnego… » więcej 2023-02-13, godz. 21:39 "Na wieczne oddanie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Miłość nie jedno ma imię... W chrześcijaństwie definiowana jest jako "dążenie bytu do dobra", uważana jest za najważniejszą cnotę oraz sens życia… » więcej 2023-02-13, godz. 11:21 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-02-09, godz. 15:25 "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie… » więcej 2023-02-08, godz. 06:00 "Sobota rano - parkrun na Arkonce" – reportaż Małgorzaty Furgi Czym jest parkrun? To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5km z pomiarem czasu. W Szczecinie odbywa się w każdą sobotę o 9:00 w Parku Arkońskim i to przez… » więcej 2023-02-07, godz. 05:15 "Sąsiedzi Szewacha Weissa" - reportaż Agaty Rokickiej Sąsiedzi. Można od nich pożyczyć sól albo cukier. Można się z nimi pokłócić o zbyt głośno słuchaną muzykę. Zwyczajne, ludzkie sytuacje. Słowa nabierają… » więcej 2023-02-06, godz. 08:22 "Żona nazisty" - nowa powieść Sylwii Trojanowskiej Jest koniec 1939 roku. Mieszkańcy niemieckiego Szczecina żyją spokojnie i całkiem zwyczajnie. Codzienność Niemców prawie się nie zmieniła. W zupełnie… » więcej 2023-02-02, godz. 06:00 "Podejmij wyzwanie razem z nami" - reportaż Małgorzaty Furgi Od kliku lat w ramach Olimpiady Społecznej "Zwolnieni z Teorii" uczniowie polskich szkół realizują różne projekty. "Projekt 30" o którym opowiada reportaż… » więcej
45678