FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Od prawej: Zbigniew Puchalski i Ryszard Bogunowicz. 1972 rok. Fot. pomeranica.pl
Od prawej: Zbigniew Puchalski i Ryszard Bogunowicz. 1972 rok. Fot. pomeranica.pl
32 lata pracy w Radiu Szczecin, 24 lata na stanowisku redaktora naczelnego, po zmianach organizacyjnych w 1980 roku szef Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie, budowniczy nowoczesnej siedziby ORiTV czyli słynnego wieżowca przy ul Niedziałkowskiego. To tylko kilka suchych faktów, za którymi kryje się bogate w dokonania życie dziennikarza, publicysty, społecznika, redaktora Zbigniewa Puchalskiego.
Starsi słuchacze Radia Szczecin pamiętają pewnie jego charakterystyczny - spokojny i wyważony głos oraz elegancki sposób mówienia. "Nasze sprawy" i "Dialog obywatelski" - to tytuły audycji, które tworzył. Był Redaktorem w starym, dobrym stylu - z nienagannymi manierami i polszczyzną, z wiedzą i wyczuciem. Piszę 'był", ponieważ zmarł w piątek, 6 października. Dziś na Cmentarzu Centralnym odbył się jego pogrzeb, a my pożegnamy go - jak na radiowców przystało - audycją. Przypomnimy dziś reportaż, którego był bohaterem, a potem powspominamy. Zapraszam po godzinie 22.

A jest o kim opowiadać.
Zbigniew Puchalski co prawda nie urodził się w Szczecinie (bo w Moszczance), ale z naszym miastem był związany przez większość swego życia. Był absolwentem słynnego "Pobożniaka" czyli II Liceum Ogólnokształcącego. W 1951 roku podjął studia dziennikarskie na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ich ukończeniu z nakazem pracy trafił do rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie. Był 1954 rok. W jego zawodowym życiu niezwykle ważny był październik 1956 roku, kiedy jako jeden korespondentów przesyłał do szczecińskiego radia relacje z sejmu. W grudniu tego roku relacjonował wydarzenia, do których doszło pod konsulatem radzieckim w Szczecinie oraz procesy sądowe przeciwko uczestnikom tych zajść.
W 1962 roku rozpoczął pracę w Komitecie Wojewódzkim PZPR. W 1966 roku powrócił do Radia. Wkrótce zainicjował rozbudowę ośrodka radiowo-telewizyjnego. Był to imponujący projekt, którego pierwszym etapem była budowa nowoczesnej siedziby radia i telewizji czyli wieżowca (obecnie kończy się jego przebudowa, wraz ze zmianą funkcji na apartamentowiec). Były planowane kolejne kroki. Jednak do realizacji wizji zabudowania całego kwartału między al. Wojska Polskiego a ul. Armii Czerwonej (obecnie: Monte Cassino), a z drugiej strony między Niedziałkowskiego a Felczaka nie doszło.
Na uwagę zasługuje jego działalność społeczna. Był gorącym orędownikiem utworzenia uniwersytetu. W latach 1983-1985 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego komitetu ds. powołania tej placówki naukowej do życia. Działał również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jeszcze w 2020 roku zaangażował się w projekt upamiętnienia pierwszego prezydenta Szczecina, Piotra Zaremby. Stanął na czele komitetu, który doprowadził do zawieszenia tablicy pamiątkowej na gmachu Urzędu Miejskiego.
Rad. Zbigniew Puchalski miał też zadziwiający dystans do siebie, ale i niezwykłą umiejętność przewidywania działań przeciwnika na kilka ruchów do przodu. Szachista.
Taki tytuł nosi zresztą reportaż, który powstał w 2020 roku, a opowiada o kilku grudniowych dniach 1970 roku. Tak ważnych dla Polski, Szczecina, Radia Szczecin i Red. Zbigniewa Puchalskiego.


Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dawnymi i obecnymi dziennikarzami Radia Szczecin: Marią Okulicz, Anną Kolmer i Jarosławem Daleckim.
 

Zobacz także

2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej 2023-12-31, godz. 15:07 Najlepszy polski kryminał "Krzywda" w Radiu Szczecin "Krzywda" - audiobook na podstawie tej powieści, jeszcze do końca najbliższego tygodnia, w Radiu Szczecin. Akcja kryminału Marka Stelara rozgrywa się w… » więcej 2023-12-28, godz. 06:00 „Po naukę do Polic” – reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2023-12-27, godz. 06:00 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Słuchowisko w Radiu Szczecin Poznaniacy kolejny raz powitali Ignacego Jana Paderewskiego. Tradycyjna inscenizacja na poznańskim dworcu to element obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania… » więcej 2023-12-26, godz. 01:51 "Duma" - reportaż Anny Kolmer Ojciec - obecnie kucharz z pasją. Jeszcze nie tak dawno jego drugim domem była duża firma korporacyjna. Jego dwaj synowie Kuba i Bartosz piszą swoją historię… » więcej 2023-12-26, godz. 21:43 Marek Stelar - gościem świątecznej Fonosfery [Rozmowa] Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-12-21, godz. 06:00 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej "W dwudziestoleciu międzywojennym mnóstwo pięknych Polek marzyło o tym, aby zrobić wielką karierę na estradzie czy w rodzącym się przemyśle filmowym. Sama… » więcej 2023-12-20, godz. 06:00 "Warto podążać za marzeniami" - reportaż Małgorzaty Furgi Każdy z nas posiada marzenia. Może część z nich udało się zrealizować, z części zrezygnować, a w spełnienie kilku jeszcze się wierzy? Dzieci mają… » więcej 2023-12-19, godz. 09:22 "Uszyj Jasia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Akcja "Uszyj Jasia" zrodziła się z prawdziwej potrzeby i stoi za nią pewna historia. W szpitalu, w którym przebywało dziecko Natalii (inicjatorki wspólnego… » więcej
7891011