FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Kawiarenka Hemara" Teatr Polski w Szczecinie, fot. Małgorzata Frymus
"Kawiarenka Hemara" Teatr Polski w Szczecinie, fot. Małgorzata Frymus
"Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Ten wąsik", "Nikt, tylko ty", "Może kiedyś innym razem", "Upić się warto" - któż z nas nie słyszał tych piosenek.
Ich twórcą jest Marian Hemar, a właściwie Marian Heszeles - jeden z najbardziej znanych przedwojennych piosenkarzy. Tak przed II wojną światową nazywano twórców szlagierów. Marian Hemar podczas wojny stracił niemal wszystkich bliskich, sam nie wrócił do Polski. W 1958 roku stał się cud, odnalazł swojego siostrzeńca, który mieszka w Szczecinie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu (z 2016 roku) Małgorzaty Frymus "Moim wujem był Hemar" w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
W reportażu Małgorzaty Frymus użyto fragmentów spektaklu Teatru Polskiego w Szczecinie"Kawiarenka Hemara" w reżyserii Adama Opatowicza i Andrzeja Poniedzielskiego. Utwory Mariana Hemara śpiewali Sylwia Różycka, Filip Cembala, Olga Adamska, Krzysztof Niewirowski.
Gościem po reportażu będzie dziś Marek Teler. Porozmawiamy o przedwojennych artystach, których biografie wymagają dziś jeszcze odkrycia.
Zapraszamy po godzinie 22.
"Moim wujem był Hemar" - reportaż Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2025-06-22, godz. 21:53 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do… » więcej 2025-06-19, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś" - reportaż Małgorzaty Furgi W Fonosferze dziś o pomocy jakiej potrzebują dzieci chorujące na choroby rzadkie. Przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi "Ma na imię Adaś". To opowieść… » więcej 2025-06-18, godz. 06:00 „Zosia i Kasia córeczki tatusia” – reportaż Małgorzaty Furgi Tata to bardzo ważna postać w życiu każdego dziecka. Powinien być dla swoich dzieci oparciem, wzorem, osobą, która kocha bezwarunkowo. W Polsce wciąż… » więcej 2025-06-17, godz. 07:00 "Ratujemy kościół” reportaż Anny Kolmer Koniewo to wieś położona cztery kilometry na wschód od Wolina. Znajduje się tam XVI wieczny kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Według starych… » więcej 2025-06-15, godz. 18:06 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do… » więcej 2025-06-12, godz. 05:15 „Wolontariusze z KociArki” - reportaż Małgorzaty Furgi Magda i Michał to wolontariusze z KociArki. Sześć lat temu stworzyli dom tymczasowy dla bezdomnych kotów. Dzisiaj opiekują się Panem Kotem – seniorem… » więcej 2025-06-11, godz. 07:00 "Szczecinianie" maja 25 lat Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 25 lat. Często występują pokazując piękno polskiego stroju ludowego, muzyki, tańca i śpiewu… » więcej 2025-06-10, godz. 11:27 "Niektóre drogi prowadzą na Kulparków" - reportaż Marii Pyż Na jednym z lwowskich skwerów, wśród drzew stoi kamienna tablica. Jest świetnie zachowana. Bez problemu czytamy napis: Dr Roman Zagórski Dyrektor Zakładu… » więcej 2025-06-09, godz. 06:00 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Przygotowując książkę „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbieta Cherezińska, przestudiowała wiele starych dokumentów, nawet stenogramów przesłuchań… » więcej 2025-06-05, godz. 08:33 "Teneryfa po polsku " - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W Fonosferze będzie dziś letnio i wakacyjnie. Porozmawiamy o tych, którzy zdecydowali się poszukać swojego miejsca na ziemi w ciepłych krajach. Zaczniemy… » więcej
12345