FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fb Pommersches Landesmuseum
fb Pommersches Landesmuseum
Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara Davida Friedricha w Greifswaldzie.
Wystawy prac artysty przygotowuje w tym roku wiele niemieckich miast. Już niedługo, w Berlinie, będzie można zwiedzać największą z nich. Zaprezentowanych zostanie tam około 60 obrazów i 50 rysunków.
Friedrich to niemiecki malarz epoki romantyzmu, jego charakterystyczne obrazy zna dziś cały świat. Malował przede wszystkim widoki zimowej lub jesiennej przyrody, są to obrazy o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami prac artysty są często realistycznie ukazane ruiny kościołów, postaci pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. Przez wielu krytyków sztuki jest określany mianem wybitnego malarza światła i atmosfery oraz pionierem modernizmu.
Caspar David Friedrich urodził się w Greifswaldzie w 1774 roku. Studiował m.in w Kopenhadze. Przez wiele lat żył i tworzył w Dreźnie, jednak motywem wielu jego dzieł są krajobrazy Pomorza i Rugii.
Warto jeszcze dodać, że to co dziś znamy, możemy zobaczyć korzystając z portalu cdfriedrich.de, który stanowi uzupełnienie 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha oraz trzech związanych z nią wystaw rocznicowych. Strona to efekt współpracy między muzeami w Hamburgu, Berlinie i Dreźnie w ramach cyfrowego projektu rządu federalnego RFN „Datenraum Kultur”
O tym czy Friedricha był popularny już w czasach kiedy tworzył i dlaczego dziś jego obrazy są właściwie nieosiągalne dla kolekcjonerów, opowiadał historyk sztuki, dr hab. Rafał Makała, prof. UG. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Rafałem Makałą
 

Zobacz także

2024-02-09, godz. 09:35 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” – najnowsza książka Marka Telera Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-08, godz. 11:51 "Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje… » więcej 2024-02-07, godz. 06:00 "Okryty płaszczem czyli paliatus" - reportaż Małgorzaty Furgi Idea opieki hospicyjnej nad chorymi umierającymi jest równie stara jak cała medycyna. Opiekę paliatywną zaczęto traktować jako osobną specjalność medyczną… » więcej 2024-02-06, godz. 12:17 "Czas zamknięty w obłokach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy tęsknicie za ciepłem, błękitem i słońcem? Zapraszamy do miejsca, gdzie czas płynie innym rytmem. Słońce, lazurowa woda, rozbuchana przyroda, z którą… » więcej 2024-02-05, godz. 10:10 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Autorzy ze Szczecina i piszący o szczecińskiej historii - nominowani w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Rozpoczęło się głosowanie na Książki… » więcej 2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej 2024-01-25, godz. 06:00 "delecja 22q11" – reportaż Małgorzaty Furgi Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu… » więcej
56789