Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz

Świdwin. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Rdswdn
Świdwin. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Rdswdn
Pierwszy polski pilot, który siedział za sterami F-16 będzie miał swoją ulicę w Świdwinie. Chodzi o generała brygady Jacka Bartoszcze, byłego dowódcę 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie.
Pod koniec lat 90. generał Bartoszcze dowodził świdwińskim pułkiem, później był szefem Wojsk Lotniczych. W historii zapisał się jako pierwszy polski pilot, który został przeszkolony do latania myśliwcami F-16 i F-18. Jak na ironię, zginął w wypadku awionetki w 2005 roku.

Teraz decyzję, by był patronem ulicy w Świdwinie podjęli tamtejsi radni. Chodzi o krótką drogę na obrzeżach miasta, która dziś nosi nazwę na cześć radzieckiego pilota Jana Tałdykina.

W ramach ustawy dekomunizacyjnej radni zdecydowali też o zmianie nazw ulic: Walki Młodych na Sopocką oraz Aleksandra Zawadzkiego na Deszczową. Nazwę zachowała za to ulica 3 Marca, ale radni zmienili jej znaczenie. Zamiast upamiętniać walki o Świdwin z 1945 roku, upamiętnia ratyfikację Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka.
Relacja Tobiasza Madejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty