Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Projekt stadionu Pogoni Szczecin po przebudowie. Fot. Materiały UM Szczecin
Projekt stadionu Pogoni Szczecin po przebudowie. Fot. Materiały UM Szczecin
Projekt przebudowy stadionu w Szczecinie uzupełni inny architekt niż ten, który pracuje nad inwestycją od ponad czterech lat - dowiaduje się reporter Radia Szczecin.
Plan miasta to ogłoszenie przetargu w formule "zaprojektuj i wybuduj", a powód: dodanie do inwestycji budowy centrum szkolenia młodych piłkarzy.

Wcześniejsza umowa architekta Janusza Pachowskiego z miastem zakładała, że to on wykona projekt budowlany, a później wykonawczy. Zrobił ten pierwszy i założenia drugiego, ale skończy go już nowa firma wyłoniona w przetargu: ta sama, która zajmie się budową.

Miasto zapewnia, że nie wyrzuca do kosza projektu, który powstawał przez ponad cztery lata w podwarszawskim biurze Janusza Pachowskiego. Co zatem zaprojektuje nowa firma?

- To kwestie związane z instalacjami sanitarnymi, kwestiami energetycznymi, niskoprądowymi, całe wnętrze. Sam obiekt kubaturowo jest zaprojektowany i już się nie zmieni. Będzie wyglądał tak, jak zostało to zaprezentowane na wizualizacjach - odpowiada Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta.

Urząd tłumaczy, że skoro projekt rozrósł się o centrum szkoleniowe dla młodzieży, to jest już tak duży, że wygodniej będzie, gdy wykonawca prac będzie przynajmniej częściowo odpowiadał za projekt.

- To również nowa wyłoniona w przetargu firma połączy projekt z planem budowy centrum szkoleniowego dla młodzieży, które znajdzie się na terenie nowego stadionu - mówi Sadowski. - To rozwiązanie, które na pewno sprawi, że nie będzie błędów, które mogą wystąpić na papierze, a po drugie to wykonawca będzie sam decydował o kolejności działań. To najlepsze rozwiązanie, przy tego typu inwestycji i na taką opcję się zdecydowaliśmy.

Pachowski zaczynał pracę w 2013 roku projektując inwestycję wartą 50 mln złotych, przez lata wizja i koszt się zmieniały, dziś szacuje się go na blisko 250 milionów złotych.

Urzędnicy zapewniają, że wybór metody "zaprojektuj i wybuduj" nie wydłuży terminu. Przebudowa stadionu Pogoni i infrastruktury wokół niego ma się rozpocząć jesienią tego roku.
Relacja Tobiasza Madejskiego.
Relacja Tobiasza Madejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty