Sąd Najwyższy zdecydował, że były Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Szczecinie Jarosław Wernikowski będzie ponownie sądzony. Sprawa komendanta ciągnie się już wiele lat. Prokurator zarzuca Wernikowskiemu, że kazał aresztować 60 opozycjonistów w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego zanim ukazało się obwieszczenie o jego obowiązywaniu.
Za drugim razem Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył sprawę. Teraz i to orzeczenie, które zapadło w czwartek, Sąd Najwyższy uchylił. Sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia po raz trzeci.
Pozew przeciwko Wernikowskiemu złożył Instytut Pamięci Narodowej. Prokuratorzy IPN mówili w sądzie, że dekret o stanie wojennym wydano z datą 12 grudnia 1981 roku, natomiast Dziennik Ustaw, w którym opublikowano nowe przepisy, ukazał się dopiero 17 grudnia. Jednak w tym czasie władze PRL bez podstawy prawnej aresztowały tysiące członków "Solidarności" i osadziły ich w więzieniach.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku służby aresztowały ponad 60 członków opozycji z Pomorza Zachodniego. Do więzienia trafili wtedy między innymi: Marian Jurczyk - przewodniczący związku oraz Stanisław Wądołowski, Andrzej Tarnowski, Stanisław Kocjan, Artur Balazs i Jerzy Zimowski.