Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Nauczyciele z gminy Drawsko Pomorskie przyłączyli się w poniedziałek do ogólnopolskiego protestu i masowo udali się na zwolnienia lekarskie. Według wstępnych informacji liczba nieobecnych sięga tu 70 procent.
Mimo tak poważnej absencji uczniowie drawskich szkół mają w pełni zapewnioną opiekę - mówi Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. Dodaje jednak, że przez brak kadry poważnie zagrożone są egzaminy próbne ósmoklasistów. Mają one rozpocząć się już we wtorek.

- Jeżeli się ta próba nie odbędzie, to nasi uczniowie nie będą mieli możliwości sprawdzenia się, swojej wiedzy, zachowania się w warunkach sprawdzianu, bo pierwszy raz będzie obywał się sprawdzian w klasach ósmych. To mnie bardzo niepokoi - przyznała Zarębska-Kulesza.

Problemu masowych zwolnień lekarskich nie odnotowano natomiast w szczecińskich szkołach. - Tym samym zaplanowane na wtorek, środę i czwartek egzaminy próbne ósmoklasistów nie są tu w żaden sposób zagrożone - mówi Marta Kufel z Urzędu Miasta Szczecin. - Do wydziału oświaty Urzędu Miasta Szczecin nie zgłosił się żaden z dyrektorów szczecińskich szkół czy placówek oświatowych, że ma tego typu problem. Nie zauważyliśmy i nie odnotowujemy zwiększonej liczby zwolnień lekarskich przedkładanych przez nauczycieli. W szczecińskich szkołach, placówkach oświatowych płynność opieki jest zapewniona i nie mamy problemów z tym tematem.

Grupa nauczycieli zrzeszona w jednym z portali społecznościowych domaga się podwyżki tysiąca złotych już od 1 lutego 2019 roku oraz zmian w ocenie ich pracy. W przypadku niepowodzenia akcji zapowiada jej powtórzenie w czasie przyszłorocznych egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasisty i maturalnych.

Swoją akcję protestacyjną zapowiada także Związek Nauczycielstwa Polskiego. Decyzję w tej sprawie ogólnopolski Zarząd ZNP ma podjąć we wtorek.

Głos w sprawie masowych zwolnień zabrała także minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zadeklarowała, że do końca kwietnia wypracuje kompromis w zakresie oceny pracy nauczycieli. Zapowiedziała także podwyżki wynagrodzeń o ponad 15 procent w ciągu najbliższych dwóch lat.
Mimo tak poważnej absencji uczniowie drawskich szkół mają w pełni zapewnioną opiekę - mówi Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. Dodaje jednak, że przez brak kadry poważnie zagrożone są egzaminy próbne ósmokoklasistów. Mają one roz
Problemu masowych zwolnień lekarskich nie odnotowano natomiast w szczecińskich szkołach. Tym samym zaplanowane na wtorek, środę i czwartek egzaminy próbne ósmoklasistów nie są tu w żaden sposób zagrożone - mówi Marta Kufel z Urzędu Miasta Szczecin.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty