Mijają 74 lata od oswobodzenia więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Wcześniej o godzinie 8:15 byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum złożą wieńce i zapalą znicze pod Ścianą Śmierci przy bloku 11. byłego obozu Auschwitz I.
Kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau, Mirosław Obstarczyk przypomina, że żołnierze Armii Czerwonej, wkraczając do obozu 27 stycznia 1945 roku uratowali niewielu więźniów, ponieważ większość z nich została wywieziona lub w tak zwanych marszach śmierci opuściła obóz na kilka dni przed wkroczeniem radzieckich żołnierzy.
W tych marszach szło około 60 tysięcy więźniów, z czego około 20 tysięcy zmarło. Natomiast w obozie pozostało około 7 i pół - 8 tysięcy wycieńczonych i chorych ludzi, którzy nie byli zdolni do ewakuacji i mieli zostać zamordowani. Część więźniów, którzy doczekali wkroczenia żołnierzy Armii Czerwonej do obozu, pozostała tam by opiekować się chorymi i wycieńczonymi.
Barbara Wojnarowska, która jako czteroletnia dziewczynka przeżyła uwięzienie w KL Auschwitz wspomina, że jej matka Irena Soboltówna-Wojnarowska w czasie wyzwolenia obozu opiekowała się chorymi więźniami, a moment wkraczania czerwonoarmistów nie był najlepiej przez nią wspominany, między innymi dlatego, że żołnierzy sowieccy gwałcili więźniarki i nie zapewniali odpowiednich warunków chorym oswobodzonym.
Mirosław Obstarczyk przypomina, że Niemcy przed opuszczeniem KL Auschwitz-Birkenau próbowali zatrzeć ślady zbrodni. Mieli plany zdemontowania obozu Birkenau, rozebrania krematoriów, zniszczenia dokumentacji - udało się tylko częściowo. - Nie usunięto blisko 350 baraków więźniarskich, nie zdołano wywieźć ani spalić wszystkiego, co przywieźli skazani na zagładę Żydzi, nie dało się wybrać z ziemi prochów spalonych ludzi - opowiada Obstarczyk.
W sumie, w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi. Między innymi dlatego Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej, na 27 stycznia - a więc w rocznicę wyzwolenia obozu - ustanowiło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani, w różnym stopniu, przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów.